Najpopularniejsza encyklopedia internetowa o rehabilitacji medycznej.
Rehabilitacja medyczna ? kompleksowe i zespołowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie (lub z deficytem w ww. obszarach), które ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej, a także zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym. Rehabilitacja jest integralną częścią procesu terapeutycznego, na równi z innymi metodami leczenia, współdecydującą o jego ostatecznej efektywności. Ze względu na zróżnicowanie oddziaływań rehabilitacja (szczególnie rehabilitacja neurologiczna ? neurorehabilitacja) jest często prowadzona przez interdyscyplinarny zespół terapeutyczny składający się z lekarzy różnych specjalności, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, pielęgniarek, logopedów, psychologów, muzykoterapeutów itp.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rehabilitacja_medyczna
Ortezy i metody leczenia stawów
Podczas bólu kostnego lub stawów człowiek szuka pomocy gdzie i jak tylko może. Tak na prawdę nie ma jedynej skutecznej metody leczenia np. stawów, wszystko zależy od zaleceń lekarza i od urazu lub choroby.
Dla jednego lepiej może działać rehabilitacja i ruch, a dla kogoś innego odpoczywanie i nie nadwyrężanie bolącego stawu. Dobrym rozwiązaniem są wszelkiego typu ortezy oraz magnetyczne opaski, które odciążają nasze stawy i pomagają w ich regeneracji. Cena za takie ortezy może wydawać się wygórowana, jednak jest to sprzęt wieloletni. Jednak kiedy nie chcemy wydawać pieniędzy na cos czego będziemy używać tylko jakiś czas to warto taki sprzęt wypożyczyć. Pozwoli to zaoszczędzić trochę gotówki.
O historii fizjoterapii w Wikipedia
W czasach nowożytnych w XIX w. nastąpił szybki rozwój tzw. gimnastyki leczniczej, od której wywodzi się pojęcie fizjoterapii (pojęcie rehabilitacji wprowadzono dopiero na początku XX w.). Od lat 40. XX w. obserwuje się dynamiczny rozwój metod fizjoterapeutycznych (terapia manualna, NDT-Bobath, Vojta, PNF, CIM, łańcuchy mięśniowe GDS i inne), a rozwój techniczny umożliwia powstawanie nowych techniki fizykoterapii (np. terapia falą uderzeniową) i jej wspieranie np. robotami rehabilitacyjnymi. Powstaje coraz więcej badań naukowych w tym obszarze, czyniąc fizjoterapię samodzielną dziedziną nauki. Ze względu na rosnącą złożoność oddziaływań oraz potrzebę węższej specjalizacji coraz częściej postuluje się wyodrębnienie fizjoterapii neurologicznej, fizjoterapii pediatrycznej, fizjoterapii geriatrycznej oraz fizjoterapii sportowej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fizjoterapia