litery samoprzylepne
Warto dobrze oznaczyć pomieszczenie, w którym mieści się nasza firma. Często zdarza się, iż właściciele to zaniedbują i ciężko jest do nich do nich- a wystarczy przecież nakleić to w zupełności wystarczy.
Warto dobrze oznaczyć pomieszczenie, w którym mieści się nasza firma. Często zdarza się, iż właściciele to zaniedbują i ciężko jest do nich do nich- a wystarczy przecież nakleić to w zupełności wystarczy.
Wikipedia o kolorach innych niż CMYK
Teoretycznie można uzyskać kolor czarny przez złożenie kolorów C+M+Y, ale w praktyce tak uzyskany kolor czarny jest kolorem ciemno-brudno-brązowym. Poza tym ekonomicznie nieuzasadnione byłoby drukowanie czarnego tekstu za pomocą składania barw CMY. Widoczne jest to na separacji CMY i CMYK: aby w pierwszym przypadku osiągnąć efekt finalny należy znacznie więcej zużyć farby drukarskiej niż w przypadku separacji CMYK. Przy zwiększonym zużyciu farb pojawia się też problem techniczny w procesie druku. Jednym z nich może być utrudnione schnięcie, a co za tym może iść ? odbijanie w stosie, ścieranie się farby, opóźnienia w dalszej odróbce druku np. cięcie na gilotynach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/CMYK
Encyklopedia- dzisiejsze znaczenie DTP
Z czasem pojęcie DTP zaczęło odnosić się także do przygotowywania dokumentów do publikacji w postaci elektronicznej (cyfrowej). Proces DTP rozpoczyna się wprowadzeniem do komputera tekstu i obrazu. Poszczególne elementy graficzne podlegają następnie indywidualnej obróbce, a na tekst jest nanoszona korekta. Następnie odbywa się zasadnicza część procesu, czyli ułożenie stron publikacji z tych wszystkich elementów gotowego projektu, łącznie z naniesieniem informacji dla drukarza i introligatora. Na tym etapie pracy można również umieścić informacje o obrazie całej składki (patrz: impozycja). Czynność końcowa to zapisanie danych komputerowych w postaci pliku postscriptowego lub (coraz częściej) pliku PDF. W ramach DTP można również zarządzać przepływem prac w drukarni oraz sterować urządzeniami przygotowalni poligraficznej, jak i samej drukarni.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/DTP
Programy używane w drukarni i nie tylko
Programów do obróbki grafiki jest coraz więcej, od najpopularniejszego już Photoshop po mniej znane i darmowe jak Inkscape. Profesjonaliści używają zazwyczaj jednego czy dwóch sprawdzonych programów, co przekłada się na ich wysoką produktywność.
W pracy grafika czy operatora DTP potrzeba zazwyczaj programu do obróbki grafiki wektorowej oraz rastrowej. Do puli programów potrzebnych w takiej pracy można też zaliczyć edytory tekstu, programy dostarczone przez producentów sprzętu drukującego.