O doradztwie prawnym z Wikipedii
Status doradcy prawnego nie jest uregulowany prawnie, zaś podstawą prawną świadczenia usług jest ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych zawodów doradcy prawni nie muszą (choć mogą) posiadać ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Doradców prawnych nie obowiązują wiążące zasady etyki. Doradcy prawni nie podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej. W niżej wymienionym wyroku Trybunału Konstytucyjnego wyrażono pogląd o wymogu posiadania wyższego wykształcenia prawniczego przez osoby zawodowo świadczące obsługę prawną. Doradcy prawni nie mają obowiązku dochowania tajemnicy zawodowej, nie mogą też odmówić zeznań co do faktów o których powzięli wiadomość w trakcie świadczenia usług.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Doradca_prawny
Kwestia aplikacji adwokackiej
Aplikacja adwokacka ? cykl szkolenia osób przygotowujących się do wykonywania zawodu adwokata ? aplikantów.
Sytuację prawną aplikantów kształtują przepisy art.75-79 ustawy z dnia 26 maja 1982 roku Prawo o adwokaturze (dalej: ustawa), a także uchwalony przez Naczelną Radę Adwokacką Regulamin aplikacji adwokackiej.
W obecnym kształcie ustawy szkolenie trwa trzy lata. Korporacja adwokacka nakłada na aplikanta obowiązek odbywania aplikacji pod kierunkiem patrona, czyli adwokata, który wyraził pisemną gotowość do bycia patronem, jest niekarany dyscyplinarnie, z minimum 5-letnim stażem (wyjątkowo ? za pozwoleniem dziekana okręgowej rady adwokackiej ? także z 3-letnim stażem). Aplikacje adwokacką zamyka tzw. "egzamin końcowy", który składany jest w aktualnym stanie prawnym przed komisją powoływaną spośród przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości i samorządu zawodowego. Aplikacja jest odpłatna (art. 76b ustawy). Wysokość oplaty rocznej za aplikację adwokacką jest określana przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości i nie może przekroczyć 6-krotności minimalnego wynagrodzenia
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aplikacja_adwokacka
Jakie usługi znajdziemy w kancelarii prawnej?
Kancelaria prawna to miejsce, które świadczy wiele zróżnicowanych usług z zakresu prawa. Może zgłosić się tam zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca, który boryka się z niezrozumieniem przepisów obowiązującego prawa. Każda kancelaria prawna udziela porad w tym zakresie.
Co więcej, bardzo często możemy w tego typu miejscach znaleźć także takie usługi, jak zlecenie audytu czy przygotowanie opinii. Zazwyczaj adwokat czy prawnik pracujący w kancelarii prawnej podejmuje również takie zlecenia, jak przedstawicielstwo klienta w sądzie czy prowadzenie sprawy sądowej. Trzeba przyznać, że są to najczęściej wybierane przez klientów usługi prawne w kancelariach.