Kiedy zaczęliśmy używać noży?
Nóż ze stałym ostrzem pojawił się ok. 500.000 lat temu, kiedy ludzie zaczęli wykonywać noże z kamienia. Te noże miały charakter uniwersalny, przeznaczone były do cięcia i obróbki drewna, skrobania skór, przyrządzania posiłków i innych tego typu prac ?gospodarczych?. W XIX wieku nóż ze stałym ostrzem ewoluował do noża ze stalowym ostrzem na zewnątrz pole zdolne do cięcia drewna, rozbioru mięsa, przygotowanie ogniska i posiłków. Wraz z wynalezieniem sprężyny pojawiły się użytkowe noże kieszonkowe wyposażone w inne jeszcze składane narzędzia, mające na celu zwiększenie użyteczności całościowego projektu. Takie cechy posiadał składany nóż campingowy czy skautowski /harcerski/ scyzoryk, w USA składany nóż użytkowy, nóż używany w Armii Szwajcarskiej oraz do wielonarzędziowe rękojeści, wyposażonych również w ostrza. Rozwój silniejszego mechanizmy blokowania ostrza w nożach składanych ? podobnie jak w przypadku hiszpańskiego noża navaja ? znacznie zwiększyły użyteczność takich noży, wykorzystywanych do ciężkich zadań takich jak cięcie gęstych lub trudnych materiałów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/No%C5%BCe_u%C5%BCytkowe
Modny wystrój
Zarówno remonty jak i wykończenia wnętrz często są wykonywane w specyficzny sposób. Okazuje się bowiem, że wiele osób stosuje się do panujących trendów w dziedzinie urządzania pomieszczeń. Architekci i projektanci wnętrz wymyślają coraz to nowe rozwiązania, często bardzo ekstrawaganckie i wiele osób podąża za trendami. Trzeba jednak przyznać, że trendy zarówno w tej jak i we wszystkich kwestiach szybko się zmieniają i nadążanie za nimi może okazać się sporym wyzwaniem. Co więcej, regularne przeprowadzanie remontów może okazać się nie tylko czasochłonne, ale również kosztowne, więc większość doradców zaleca wybór klasycznych, stonowanych aranżacji wnętrz.
Jak ciąć wykładzin?
Używając profesjonalnego noża do cięcia wykładzin i linoleum, warto zastanowić się chwilę przed poprowadzeniem nieodwracalnego cięcia. To że ostrze samo w sobie jest wysokiej klasy, nie znaczy że przycinania nie można zepsuć.
Należy przede wszystkim zadbać o to, by linia cięcia nie była niczym zastawiona - gdy już się zacznie ciąć, lepiej skończyć to jednym pociągnięciem. Sprawdzić należy również podłoże pod ciętym materiałem - nóż może się o coś zahaczyć i zejść z linii.
Drugim, nie mniej ważnym elementem, jest upewnienie się że ostrze jest wystarczająco naostrzone i nie równe. W innym razie, może się okazać ze zrobimy zadziory w materiale zamiast gładkiego cięcia.