Kwestia chodnika w Wikipedii
Chodnik (trotuar) ? utwardzony pas terenu służący do poruszania się pieszych, zazwyczaj fragment pobocza drogi. Najczęściej wyłożony jest płytami betonowymi, kostką betonową lub kamiennym brukiem.
Główną funkcją chodników jest zapewnienie bezpiecznej i wygodnej komunikacji pieszym i oddzielenie jej od komunikacji kołowej na drodze. Mogą pełnić funkcje promenady. Ozdobne mozaiki oraz specjalna, mała infrastruktura może przekształcać chodnik w dzieło sztuki.
Obecnie chodniki budowane są w wielu miastach w miarę możliwości i potrzeb łącznie z drogami rowerowymi, oświetlane, a krawężniki na przejściach dla pieszych są obniżone, by umożliwić ruch osób niepełnosprawnych i osób z wózkami dla dzieci.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chodnik_(droga)
Funkcje spełniane przez ozdobną kostkę brukową
Ozdobna kostka brukowa wykładana jest zwłaszcza przed domem. Dzięki temu cała posesja wygląda na dużo bardziej zadbaną, a sama kostka brukowa staje się jej wizytówką. Taka ozdobna kostka brukowa może zostać zamówiona w firmie zajmującej się produkcją kostki brukowej oraz jej wykładaniem. Pomocą w znalezieniu najlepszej kostki brukowej może okazać się również internet, w którym można znaleźć wiele ofert dotyczących ozdobnej kostki brukowej.
Obecnie wiele firm zajmujących się sprzedażą kostki brukowej prowadzi działalność w internecie i tą drogą można nawet zamówić wykonanie usługi ułożenia kostki brukowej. Taka kostka brukowa oprócz oczywistych funkcji ozdobnych spełnia także funkcje typowo użytkowe.
Naprawianie miejskiej kostki brukowej
Miejska kostka brukowa stanowi bardzo ważny element każdego miasta, dlatego jest ona układana przez wyznaczone do tego osoby. Zazwyczaj są to pracownicy miejskich zakładów odpowiedzialnych za czyszczenie miasta lub pracownicy specjalnych firm zajmujących się układaniem kostki brukowej.
Dzięki temu ułożona kostka brukowa może na dłużej trzymać się na powierzchni bez żadnych uszkodzeń. Jednocześnie za stan miejskiej kostki brukowej odpowiedzialne są władze miasta lub właściciele konkretnych osiedli czy wydzielonych działek budowalnych. Również oni są odpowiedzialni za naprawę takiej kostki brukowej. Będą również odpowiedzialni za to, jeżeli ktoś ulegnie wypadkowi na uszkodzonej kostce brukowej.