Obróbka metalu - plotery frezujące

ie natknąć się ani razu na problem związany z modelem - przeważnie są to małe elementy o nikłym stopniu skomplikowania. Co się dzieje, kiedy jednak chcemy wyfrezować coś bardziej złożonego? Na co należy zwrócić uwagę? Przede ws

Obróbka metalu - plotery frezujące Szukasz plotera frezującego (frezarka CNC) do obróbki aluminium lub innych metali? Dobrze trafiłeś, zapraszamy =>

Modele dla obrabiarek - wskazówki

W trakcie pracy z maszynami CNC, możemy nie natknąć się ani razu na problem związany z modelem - przeważnie są to małe elementy o nikłym stopniu skomplikowania. Co się dzieje, kiedy jednak chcemy wyfrezować coś bardziej złożonego? Na co należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, nie należy podchodzić do modelu tylko pod kątem wykorzystania docelowego, jako elementu maszyny czy konstrukcji. Musimy go tak zaprojektować, żeby stadium pośrednie - wykonanie na ploterze frezującym - również było możliwe.

Jeśli element ma skomplikowane wnętrze, prawdopodobnie trzeba będzie to rozdzielić na dwa podzespoły. Jeśli ma niestabilny kształt, na przykład kuli, trzeba będzie w projekcie dorobić tymczasowe podpórki. to samo w przypadku kształtu który sam nie utrzyma swojej wagi.

Wierzcie mi, warto pamiętać o tych rzeczach, nigdy nie wiadomo kiedy dostaniecie do wykonania element przy którym się one przydadzą.


Metalowe bloki dla frezarek

Gdy już mamy gotowy projekt, dobrze zaprogramowaną maszynę i korci nas by wcisnąć przycisk "start" - pamiętajmy o jeszcze jednym. Ten niepozorny blok aluminium, czy innego metalu, w który za chwilę wgryzą się ostrza frezu, jest jednak dość istotny.

Pomijam tutaj oczywiste rzeczy, jak upewnienie się że posiadamy lity blok metalu bez skaz czy uszkodzeń mechanicznych. To pierwsze rzuca się w oczy, ale są też inne sprawy o które warto zadbać. Po pierwsze, należy się upewnić że nas model mieści się w obrysie naszego materiału - czasem zdarza się że coś nam się tylko wydaje, a wychodzi inaczej. Lepiej zmierzyć to dwa razy i mieć pewność. Po drugie, blok nie może być z kolei zbyt duży, jeśli frez będzie musiał przebijać się przez decymetry metalu żeby zacząć w ogóle tworzyć powierzchnię modelu, to prędzej zepsujemy maszynę, niże otrzymamy nasz element.


Bezpieczeństwo przy frezowaniu

Uwaga! To bardzo ważne. Frezarka, blok, odciąg... wszystko bardzo dobrze, ale nie zapominajmy w tym wszystkim o człowieku i jego bezpieczeństwie. Jest parę rzeczy na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jeśli chcemy zachować wszystkie palce.

Najważniejszą rzeczą są ochraniacze - na oczy, uszy, stopy i palce. Czyli okulary ochronne, nauszniki wygłuszające hałas, buty robocze z metalowymi noskami i grube rękawice. Mając to na sobie, jesteśmy w stanie przetrwać nieuniknione wypadki i ciągły hałas pracującej frezarki.

Ponadto, ważnym jest aby kontrolować to co i jak się robi. Gdy maszyna zatnie się na kawałku metalu, nie wyciągamy go gołymi rękami. Przy każdej awarii maszyny, przerywamy jej działanie. Gdy usterka dotyczy jej wewnętrznych mechanizmów, ponad to wyłączamy ją i odłączamy od zasilania. Miejmy to zawsze na uwadze, nasze kończyny niestety nie odrastają a model można wykonać ponownie.