Niemowlak. Pierwsze zakupy mamy

uruchamia się u nich odruch ssania. Obecnie produkowane w różnych kształtach i kolorach, z różnych materiałów ? najczęściej z gumy i tworzyw sztucznych. W uboższych regionach wiejskich w charakterze smoczka używany bywa zwi

Niemowlak. Pierwsze zakupy mamy

Smoczek_(zabawka) - opis z Wikipedii

Smoczek ? zabawka dla niemowląt, namiastka brodawki sutkowej matki, wkładana dziecku do ust w celu uspokojenia go. Dzieci zazwyczaj uspokajają się wtedy, uruchamia się u nich odruch ssania.

Obecnie produkowane w różnych kształtach i kolorach, z różnych materiałów ? najczęściej z gumy i tworzyw sztucznych.

W uboższych regionach wiejskich w charakterze smoczka używany bywa zwinięty w kulkę gałganek. W gałganek czasem zawijana bywa szczypta nasion maku ? mak, zawierający alkaloidy, działa na dziecko jak na każdego człowieka ? narkotycznie, uspokajająco i przeciwbólowo, co w krótkiej perspektywie czasu daje pożądany skutek, ale może doprowadzić do uzależnienia organizmu dziecka.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Smoczek_(zabawka)


Pieluszka - cytat z Wikipedii

Pieluszka - kawałek chłonnego materiału, absorbujący mocz noworodka, niemowlęcia i małego dziecka, a także osób chorych, które samodzielnie nie kontrolują potrzeb fizjologicznych. Obecnie w Polsce najczęściej stosowane są pieluszki jednorazowe potocznie nazywane, od marki jednego z producentów, pampersami.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pieluszka


Smoczek_(zabawka) - opis z Wikipedii

Zaspokajanie potrzeby ssania u niemowląt przy pomocy smoczka, zwłaszcza jeśli miałaby to być jedyna ze stosowanych metod, budzi kontrowersje, podnoszone zwłaszcza przez ortodontów, którzy zarzucają tej metodzie negatywny wpływ na kształtowanie się prawidłowego zgryzu u dziecka. Swoje zastrzeżenia podnoszą także lekarze pediatrzy sygnalizując niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się ? przez niezachowanie dostatecznej czystości smoczka ? chorób zakaźnych. Swoje uwagi podnoszą też psychologowie dziecięcy zaznaczając negatywny wpływ nadużywania smoczka w charakterze ?zatyczki? na płaczące dziecko na rozwój więzi emocjonalnej dziecka z matką.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Smoczek_(zabawka)