Wikipedia i wygląd zębów
W stomatologii wyróżnia się następujące powierzchnie zęba:
powierzchnię podniebienną ? od strony podniebienia w szczęce lub językową w żuchwie;
powierzchnię przedsionkową ? od strony przedsionka jamy ustnej; zwana jest również wargową (w zębach przednich) lub policzkową (w zębach bocznych);
powierzchnię żującą w trzonowcach i przedtrzonowcach, guzek żujący w kłach a brzeg sieczny w siekaczach;
powierzchnię mezjalną od strony linii pośrodkowej ciała;
powierzchnię dystalną przeciwną do linii pośrodkowej ciała.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka
Wczesne znaki próchnicy
Próchnica powstaje z powodu rozkładających się resztek pożywienia, bakterie pożywiają się cukrem i wytwarzają kwas, który osłabia szkliwo i z czasem powoduje ubytki. Działanie bakterii można zaobserwować kiedy nasze szkliwo w pewnych miejscach zaczyna być bielsze, to znaczy że proces demineralizacji już nastąpił i jeżeli nic nie zrobimy to w tym miejscu powstanie ubytek, który będzie wymagał leczenia.
Jeżeli zauważymy takie plamki to warto postarać się o poprawienie higieny naszej jamy ustnej, przestać jeść słodycze. Po pewnym czasie szkliwo się zregeneruje i nie powstanie ubytek w innym przypadku zostanie nam juz tylko leczenie dentystyczne.
Wypełnienia kompozytowe u dentysty
Dentystyczne leczenie ubytków w uzębieniu odbywa się przy pomocy nowoczesnych materiałów, które są twarde i wytrzymałe. Nowoczesne wypełnienia są nazywane kompozytami i są materiałem, który obecnie jest coraz częściej wykorzystywany w gabinetach.
Zaletą tego materiału jest bardzo duże podobieństwo do szkliwa, które naturalnie występuje w naszych zębach, jest światłoutwardzalne co sprawia że zaraz po wykonanym zabiegu możemy normalnie jeść. Cały zabieg nie jest bardziej skomplikowany niż tradycyjne wypełnienie, jest również dość tanie. Właśnie dlatego warto zapytać swojego dentystę czy stosuje materiał kompozytowy.