Prowizja związana z pośrednictwem w załatwianiu kredytu
Wiele osób zastanawiających się nad zaciągnięciem kredytu zastanawia się, czy warto skorzystać z usług doradcy kredytowego. Niejednokrotnie głównym kryterium decyzyjnym w tej sprawie jest cena takiej usługi. Co prawda, taka porada jest udzielana zwykle w przypadku kredytów opiewających na wysokie kwoty, to znaczy na przykład kredytów mieszkaniowych czy kredytów na zakup działki budowlanej. W przypadkach zadłużenia sięgającego kilku tysięcy mało kto decyduje się na taką poradę, ponieważ wiążące się z takim kredytem niebezpieczeństwo jest o wiele mniejsze. Z drugiej strony cena usług w zakresie doradztwa kredytowego jest uzależniona również od kwoty kredytu.
Jak wybrać dobry bank?
Doradztwo kredytowe jest niezwykle ważne dla pomyślnego załatwienia wszystkich formalności i całej transakcji finansowej. Okazuje się, że na rynku bankowym istnieje obecnie bardzo dużo ofert, które są podejrzane ze względu na zbyt korzystne dla klienta oprocentowanie lub pozostałe warunki umowy kredytowej. W takich przypadkach rada doradcy kredytowego może okazać się bardzo cenna, ponieważ korzystanie z usług para banku może nie tylko doprowadzić do powstania długów, które bardzo trudno będzie spłacić, ale także do poważniejszych konsekwencji takich, jak wpisanie do rejestru dłużników i związane z tym komplikacje.
Rodzaje kredytów
Wyróżnia się następujące typy kredytów1:
kredyt dla podmiotów gospodarczych2:
kredyt obrotowy,
kredyt w rachunku bieżącym,
kredyt w rachunku kredytowym,
kredyt docelowy przeznaczony na określoną w umowie operację,
kredyt na pokrycie bieżących zobowiązań udzielony jako pomoc finansowa w przypadku braku środków pieniężnych na pokrycie zobowiązań z okresem kredytowania krótszym niż 30 dni,
linia kredytowa odnawialna i nieodnawialna,
kredyt sezonowy udzielany jest przedsiębiorstwom związanym z sezonowością,
kredyt inwestycyjny udzielany na sfinansowanie inwestycji;
kredyt dla osób fizycznych3:
kredyt mieszkaniowy,
kredyt hipoteczny,
kredyt o zabezpieczeniu innym niż hipoteka,
kredyt konsumpcyjny,
kredyt gotówkowy,
kredyt samochodowy,
kredyt studencki,
kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.
Kredyty mogą mieć charakter kredytów odnawialnych lub nieodnawialnych. Cechą charakterystyczną kredytów odnawialnych jest, że spłaty kredytu zwiększają kwotę kredytu dostępną do wypłaty, która jest ograniczona przyznanym przez kredytodawcę limitem. Kredyty nieodnawialne to takie, które można wykorzystać tylko raz, a spłaty kapitału tych kredytów nie zwiększają kwoty kredytu dostępnej do wypłaty.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_bankowy#Podzia.C5.82_kredyt.C3.B3w_bankowych