Idea gestaltu powstała w procesie rozwoju
Idea gestaltu powstała w procesie rozwoju i jednocześnie opozycji do klasycznej psychoanalizy. Ruch ten rozwinął się w środowisku niemieckich emigrantów w USA w latach 40. XX wieku. Za jego założycieli uważa się małżeństwo dwojga psychoterapeutów Laury i Fritza Perlsa, które skupiło wokół siebie grono terapeutów i pacjentów, tworząc pierwszy Instytut gestaltu w Nowym Jorku. Do lat 70. XX wieku środowisko gestaltu było mało znane i uważane przez innych psychoterapeutów za odszczepieńców. Wzrost popularności gestaltu nastąpił w połowie lat 70. Obecnie techniki terapeutyczne pochodzące z gestaltu zostały włączone do głównego nurtu współczesnej psychoterapii.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gestalt
Psychoterapia w podejściu Gestalt
W psychoterapii istnieje wiele różnych podejść i wiele różnych sposobów na prowadzenie rozmów z pacjentami, którzy przychodzą z różnymi problemami psychicznymi. Jednym z podejść do Psychoterapii jest podejście Gestalt, które w skrócie polega na odkryciu siebie i samodoskonaleniu się poprzez wyzwolenie swoich prawdziwych i niestłumionych emocji. Pozwala to uwolnić pełny potencjał sprawczy konkretnej osoby, a osiąga się to poprzez stopniowe i coraz głębsze akceptowanie samego siebie.
Kiedy zacząć psychoterapie?
Kiedy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty? Na pewno dobrym momentem na to jest czas kiedy czujemy, że dłużej już nie damy rady, czujemy się bezsilni wobec jakiejś sytuacji. Psychoterapia może pomóc nam przez to przebrnąć. Zmotywować nas do dalszych działań i prób podjęcia nowych wyzwań. Z psychoterapii korzysta obecnie coraz więcej osób, w tym celebryci i aktorzy z Poldki i zagranicy. Dlatego tym bardziej nie jest to powód do złego samopoczucia z powodu uczęszczania na taka terapię.