Konieczność opiekowania się osobą starszą
Opieka nad osobami starszymi to dla najbliższych członków rodziny naturalna konsekwencja wynikająca z upływającego czasu. Zaopiekowanie się matką lub ojcem w sędziwym wieku lub też innym członkiem rodziny jest poniekąd obowiązkiem spoczywającym na młodszych pokoleniach.
Jak opiekować się osobami starszymi? Przede wszystkim, ważne jest zrozumienie, że osoba starsza ma swoje przyzwyczajenia. Wprowadzanie w jej życie nowych, niewygodnych dla niej zasad może się źle skończyć. Jeśli planujemy zmienić coś w życiu starszej osoby to warto na pewno dokonywać drobnych zmian. Warto na pewno pamiętać także o trosce i konieczności rozmowy z osobą starszą. Ludzie w sędziwym wieku bardzo często czują się osamotnieni w związku z tym, że na przykład mieszkają sami.
Uciążliwa opieka nad osobami starszymi
Domy dla osób starszych to bardzo popularne ośrodki, w których sprawowana jest ciągła opieka nad sędziwymi osobami. Bardzo często z usług co do opieki nad starszymi w takim zakładzie korzystają bliscy członkowie osób starszych, którzy z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na sprawowanie nieustannej pieczy nad osobą starszą.
Chociaż w niektórych przypadkach jest to zwykła wygoda, to jednak czasem umieszczenie osoby starszej w takim zakładzie okazuje się jedynym dobrym rozwiązaniem. Na przykład, gdy bliska nam osoba w sędziwym wieku bardzo poważnie choruje i wymaga nieustannej opieki przekazanie jej specjalistom może być bardzo pomocne. Pomimo, że koszt pobytu w domu dla starców jest dość wysoki to jednak jest to coraz popularniejszy sposób na zapewnienie opieki osobie starszej.
Opieka - termin z Wikipedii
Opieka ? dawanie oparcia, wsparcia, zaspokajanie potrzeb (właściwości ludzkich, będących potrzebą), których jednostka nie umie, nie może lub nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić, żeby zachować równowagę biologiczną i psychiczną, przeżyć, zachować zdrowie, jakość życia, zapewnić prawidłowy rozwój (doprowadzić jednostkę do dojrzałości) i ciągłość gatunku.
Państwo realizuje swoją rolę opiekuńczo-wychowawczą poprzez różne instytucje publiczne, np. szkoły publiczne i ośrodki opiekuńczo-wychowawcze, diagnostyczno-konsultacyjne dla rodziny, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej poprzez prace socjalną.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Opieka