Granice działki, budynku
Kiedy już uzyskaliśmy warunki zabudowy i zakupiliśmy projekt powinniśmy zlecić geodecie stworzenie mapy do celów projektowych. Specjalista wyznacza na mapie granice działki, jej otoczenie, informacje o położeniu innych budynków i ich przeznaczeniu. Dokonane pomiary opatrzone zostają przez wydział geodezyjny klauzulą zezwalającą na cele projektowe.
Oczywiście geodeta musi udać się do urzędu i poprosić o szczegółowe mapki okolicy, jeżeli ich nie posiada. Po zakończeniu tworzenia mapy do celów projektowych geodeta musi zgłosić zmiany oraz powstawanie nowej nieruchomości do odpowiedniej instytucji do zatwierdzenia. Jednak ostateczne zmiany na mapach nanosi się po zakończeniu inwestycji.
Encyklopedia o znaku geodezyjnym
Znak geodezyjny ? podlegający ochronie1 znak z trwałego materiału, określający położenie punktów poziomej i wysokościowej (repery) osnowy geodezyjnej2. Znaki geodezyjne materializują punkty osnowy w terenie.
Znaki geodezyjne powinny być wykonane zgodnie z zasadami określonymi w wytycznych technicznych G-1.9 "Katalog znaków geodezyjnych oraz zasady stabilizacji punktów". Typy znaków i sposoby ich stabilizacji uzależnia się od rodzaju gruntu oraz lokalizacji punktu.
Punkty osnowy grawimetrycznej i magnetycznej określane są mianem "znaków grawimetrycznych" i "znaków magnetycznych".
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Znak_geodezyjny
Mapa numeryczna w Wikipedii
Mapę numeryczną można utworzyć kilkoma sposobami z użyciem różnych metod pozyskiwania danych geograficznych1:
geodezyjne pomiary bezpośrednie ? po pomiarze terenowym, jego wyniki są wprowadzane do komputera i odpowiednio przetwarzane do postaci mapy numerycznej;
digitalizacja map kreskowych ? polega na przetworzeniu mapy z postaci papierowej do postaci numerycznej z użyciem: digitizera lub skanera. Zeskanowany obraz jest następnie rektyfikowany oraz wektoryzowany na ekranie komputera.
metody fotogrametryczne ? polegają na wykorzystaniu zdjęć lotniczych oraz naziemnych do pozyskiwania danych;
metody teledetekcyjne ? polegają na wykorzystaniu obrazów satelitarnych utworzonych przez specjalne skanery umieszczone na pokładach satelitów.
Niewątpliwą zaletą map numerycznych jest łatwość aktualizacji oraz możliwość natychmiastowej publikacji w trybie online. W przeciwieństwie do mapy analogowej, mapa cyfrowa prezentowana jest w zmiennej skali
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa_numeryczna