Istnieje dużo rodzajów pomp ciepła, jedne bardziej, drugie mniej wydajne. Montaż jednak wymaga dużego doświadczenia, dlatego warto wynająć firmę, która montuje .
Ogrzewanie w domu
Przy budowie nowego budynku należy pomyśleć o sposobie jego ogrzewania już na etapie projektu. Pozwoli to uniknąć drogich zmian i unowocześnień dla wybranego rodzaju ogrzewania. Warto również stosować wysokiej jakości materiały budowlane, ponieważ mają z reguły lepsze parametry od tych najtańszych. Co może być kluczowe jeżeli chodzi o zużycie energii przez budynek.
Nowoczesne metody ogrzewania niestety wymagają spełnienia pewnych norm, aby były były wydajne w danym budynku. Przede wszystkim chodzi o jak najmniejsze straty ciepła, ponieważ to przynosi niepotrzebne koszty. Warto rozeznać się w temacie zanim przystąpimy do jakiejkolwiek realizacji.
Stare i nowe metody ogrzewania
Wygodne i wydajne ogrzewanie- to marzenie wielu właścicieli domów jednorodzinnych, większość z nich jest ogrzewana piecami na węgiel lub drewno. Takie ogrzewanie jest na dzień dzisiejszy dość stare i w porównaniu do innych metod, nieefektywne. Do tego jest to rodzaj ogrzewania, które potrzebuje stałej obsługi ze strony człowieka- dokładanie paliwa do paleniska, wyciąganie popiołu i prace serwisowe. Z pewnością nie jest to dla ludzi ze słabym zdrowiem, lub osób starszych.
Na dzień dzisiejszy można w domu zamontować ogrzewanie elektryczne, klimatyzację, która może grzać nam pomieszczenia, albo pompę ciepła. To ostatnie rozwiązanie ma jeszcze kolejną zaletę: jest dofinansowywane przez państwo, co pomoże obniżyć koszty jest montażu w naszym budynku.
Ogrzewanie C.O.
We współczesnym rozumieniu jest to dostarczenie ciepła do elementów grzejnych zlokalizowanych w docelowych pomieszczeniach za pomocą gorącej wody. Jednak zakres tego pojęcia jest szerszy ? jest to dystrybucja ciepła po budowli, uzyskanego z przetworzenia paliwa w jednym, specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu, kotłowni, w tym przypadku piec nazywany jest kotłem centralnego ogrzewania, a elementy przekazujące ciepło w pomieszczeniach to grzejniki (tzw. potocznie ?kaloryfery?). Do rozprowadzania ciepła wykorzystuje się wodę, parę wodną lub powietrze. Stosuje się systemy obejmujące jedno mieszkanie (centralne ogrzewanie etażowe), jeden budynek, kilka budynków, a nawet całe miasta.
W instalacjach obejmujących jeden budynek woda może krążyć w wyniku zmian gęstości przy zmianach temperatury (CO grawitacyjne) lub jej przepływ jest wymuszany pompą. W większych instalacjach stosuje się wyłącznie systemy z wymuszonym obiegiem. Z uwagi na to, iż ogrzewanie grawitacyjne wymaga zastosowania rur o większej średnicy i większej powierzchni grzejników (znacznie mniejszy przepływ czynnika grzewczego przez grzejniki), obecnie prawie w ogóle nie jest stosowane. Także w małych budynkach (np. domach jednorodzinnych) stosuje się obieg wymuszony.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrzewanie