Dywanowe szaleństwo

dywanu, wyrób włókienniczy w postaci pasa tkaniny wykonanej najczęściej z okrywą runową lub pętelkową, służący do przykrywania fragmentów podłogi. Pełni funkcję dekoracyjną i zabezpieczającą podłogę w miejscach najbardziej narażo

Dywanowe szaleństwo dywany sklep internetowy
Nie trzeba wiele, aby wprowadzić do pokoju ciepły styl. Bardzo często wystarczą oczywiście odpowiednio dobrane. Zachęcam do lektury

Tkanina na podłogę- chodnik

Chodnik ? rodzaj dywanu, wyrób włókienniczy w postaci pasa tkaniny wykonanej najczęściej z okrywą runową lub pętelkową, służący do przykrywania fragmentów podłogi. Pełni funkcję dekoracyjną i zabezpieczającą podłogę w miejscach najbardziej narażonych na zużycie. Chodniki produkuje się w szerokościach od 50 do 140 cm. Długość chodnika jest wielokrotnie większa od szerokości, co jest jedną z cech odróżniających je od dywanów.

Do niedawna (obecnie niezmiernie rzadko), na wsiach, na potrzeby własne wykonywano tzw. szmaciaki. Chodniki te wykonywano przy pomocy prostych warsztatów tkackich na osnowie lnianej lub konopnej, wątkiem ze ścinków różnokolorowych tkanin, dzianin, futer, pociętej starej odzieży itp.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chodnik_podłogowy


Dywany z marketu i ręcznie tkane

Dywany obecnie wytwarza się z różnych tkanin, nawet syntetycznych, dlatego też dywan dywanowi nierówny. Te tańsze dywany oczywiście są niższej jakości i z tańszego materiału. Często też takie dywany wytwarzane są w fabrykach, w 100% maszynowo, co również pozwala obniżyć koszty. Niestety takie dywany niskiej jakości zazwyczaj wyglądają najzwyczajniej w świecie słabo i prawdopodobnie szybciej się zepsują w porównaniu do tych wyższej jakości.

Najlepsze oczywiście są dywany ręcznie tkane z wełny. Taki dywan oczywiście jest dużo, dużo droższy niż jego marketowy odpowiednik, jednak należy wziąć pod uwagę, że wykonanie takiego dywanu to bardzo czasochłonny proces. Właśnie takie, ręcznie wykonywane dywany, są tymi które osiągają najwyższą cenę, ale również i dużą trwałość. Ponad to taki dywan można również załatać, co nie zawsze jest możliwe przy dywanach z materiałów niższej jakości.


Wikipedia o Rya

Tradycyjny dywan szwedzki Rya. W Szwecji powstały dywany o różnorodnym wzornictwie i bogactwie kształtów. Pierwotnie inspirowane tradycyjnie tkanymi dywanami orientalnymi, które już w średniowieczu 1 sprowadzano do Szwecji z Imperium Osmańskiego. Z czasem zaczęli wytwarzać własne dywany. Wykorzystując orientalną technikę tkactwa, wprowadzili do wzornictwa motywy i tematy zaczerpnięte z własnej tradycji artystycznej. W XX wieku Szwedzi, głównie za przyczyną Märty M??s-Fjetterström, wypracowali własny, wyjątkowy styl wzornictwa dywanów2. Dzięki jej twórczości, w połowie XX wieku, dywany szwedzkie stały się bardzo popularne i rozpoznawalne wśród projektantów na całym świecie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dywany_i_chodniki_szwedzkie