Miernictwo to nie to samo co geodezja
Co ciekawe jedynie w Polsce geodezja służy do określenia zarówno działu zajmującego się pomiarem dużych powierzchni oraz z technikami pomiarów małych powierzchni. W innych krajach używa się pojęcia mierniczy, które lepiej oddaje ogół wykonywanych prac, które u nas wykonuje geodeta, nie ważne czy jest on geodetą odpowiedzialnym za badanie dużych powierzchni czy jedynie mierniczym.
Geodezja miernicza ma zastosowanie przy realizacji zleceń indywidualnych, czyli wszelkie budowy czy inwestycje wymagają pełnej obsługi mierniczych zarówno przed, w trakcie jak i po.
Niższa i wyższa geodezja
Geodezja dzieli na niższą oraz wyższą, które zasadniczo różnią się od siebie głównie badanym obszarem, ale nie tylko. Ważną kwestią jest też kulistość ziemi, którą uwzględnia geodezja wyższa.
Wiadomo, że do obliczeń geodezji wyższej trzeba mieć inne uprawnienia niż do wykonywania pomiarów geodezji niższej. Są one dużo bardziej skomplikowane z racji uwzględniania kulistości kuli Ziemskiej.
Istnieją jeszcze inne odłamy, czy też działy powiązane z geodezją takie jak astronomia geodezyjna czy fotometria.
O Tachimetrze
Instrument ten był wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.
Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr