Częstsze awarie wśród laptopów
Laptopa jest dużo łatwiej uszkodzić niż komputer stacjonarny. Częste awarie wśród komputerów przenośnych to pęknięta matryca, złamane zawiasy, czy też zimne luty powstałe z powodu przegrzania laptopa. Częstą przyczyną tych usterek jest nieuważne obchodzenie się ze sprzętem i nie dbanie o niego w należyty sposób. Dużo osób przesiaduje z laptopem na kolanach i trzyma go na kanapie lub pościeli, gdzie nie ma możliwości dobrej wentylacji. Łatwo tez wtedy go zwyczajnie upuścić i już usterka warta kilkaset złotych gotowa.
Należy pamiętać, że w laptopie jest dużo mniej miejsca, więc układ chłodzenia musi być czyszczony regularnie, aby był wydajny. Wystarczy kupić sprężone powietrze i przedmuchać grill z boku i z dołu komputera.
Praca w serwisie
Serwisanci pracujący w zawodzie rzadko posiadają wykształcenie elektrotechniczne, z reguły są to albo pasjonaci albo informatycy po technikum, bądź studiach. Sama praca w serwisie wymaga oczywiście pewnych umiejętności, jednak jest to przede wszystkim doświadczenie zdobywane przez kolejne lata pracy w zawodzie. Początki zawsze są trudne i ciężkie.
Podstawowe czynności serwisowe takie jak np. instalacja systemu i sterowników jest w stanie wykonać przeciętnie zaznajomiony z komputerem użytkownik. Jednak wszelkie prace wewnątrz maszyny są już bardziej skomplikowane i wymagają odpowiedniego przygotowania, Podczas zwykłego czyszczenia laptopa z kurzu trzeba co nieco wiedzieć o jego konstrukcji, aby niczego nie uszkodzić rozkładając go na części.
Naprawa komputera vs. naprawa laptopa
Naprawianie komputerów w porównaniu do serwisowania laptopów to rzecz prosta i łatwa. Laptopy są bardzo skondensowane jeżeli chodzi o elektronikę, nic dziwnego, bo przecież wszystkie układy muszą się zmieścić w małej i przenośnej obudowie. Powoduje to większe problemy z naprawianiem takiego przenośnego komputera. Mała ilość miejsca oraz mikroskopijne elementy scalone znacznie utrudniają diagnozę, a co dopiero naprawę.
W komputerze stacjonarnym wszystko ma dużo miejsca, karta graficzna jest jako osobna karta, wiec jej wymiana jest dziecinnie prosta. W przypadku laptopa niestety większość kart graficznych jest zintegrowana, co oznacza konieczność lutowania nowego układu scalonego bezpośrednio do płyty głównej. Wiadomo coś za coś i laptop przecież musi być mobilny i nieduży, a stary, dobry PC może zajmować tyle miejsca ile potrzebuje.