Sztukateria w czasach współczesnych
Nasz dzisiejszy świat rozwija się w niesamowitym tempie, za czym wiele osób nie jest w stanie nawet nadążyć, nie mówiąc już o poznawaniu wszystkich nowości pojawiających się w naszym życiu. Nie lada wyzwaniem jest bycie ekspertem choćby w znaczącej części dziedzin życia, nie mówiąc już o wszystkich. Weźmy dla przykładu branżę budowlaną, która przeżywa prawdziwy rozkwit w ostatnich latach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym jest sztukateria, a więc metoda wykańczania wnętrz oraz ścian zewnętrznych budynków. W tej technice wykorzystuje się specjalistyczny, gipsowy rodzaj tynku, rzeźbiąc wyjątkowe wzory oraz formy. Nie da się ukryć, że jest to rodzaj wykończenia ścian dla nieco bardziej wymagających osób.
Wiesz kim był sztukator?
Sztukator ? osoba zajmująca się tworzeniem lub odtwarzaniem elementów sztukaterii (stiuków i innych elementów dekoracyjno-stylizacyjnych wykonane z gipsu) wnętrz i elewacji budynków.
Sztukator wytwarza swoje dzieła na miejscu lub w swojej pracowni następnie montując je jako gotowe elementy. Zawód ten został spopularyzowany w okresie renesansu i baroku. Dziś sztukatorzy zajmują się głównie pracami restauratorskimi, ale także montażem budynków na sucho. Do umiejętności sztukatora zaliczają się także roboty tynkarskie oraz roboty tynkarskie na siatce drucianej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukator
Stiuk - z Wikipedii
Stiuk ? materiał zdobniczy w postaci tynku szlachetnego, mieszanina gipsu, wapienia i drobnego piasku lub pyłu marmurowego, łatwa do formowania, szybko twardniejąca. Często barwiona na różne kolory, nakładana na podłoże (ściany i elementy architektoniczne), gładzona i polerowana po wyschnięciu. Używana najczęściej we wnętrzach budowli.
Gotowy stiuk często imitował marmur. Stosowany do wykonywania tynków, rzeźb pełnoplastycznych, płaskorzeźbionej dekoracji ściennej (sztukateria). Znany był w okresie starożytności (starożytny Rzym), wczesnego chrześcijaństwa, sztuce mauretańskiej, rozpowszechniony w czasach renesansu i baroku. Stanowił także podstawowy materiał w ornamentyce i architekturze Majów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stiuk