Czy geodeta to dobry zawód?

WikipediiGeodezja wyższa ? dział geodezji zajmujący się pomiarami i przedstawianiem ?dużych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia nie może być płaszczyzna pozioma, a pewna płaszczyzna zastępcza zbliżona do rzeczywistej

Czy geodeta to dobry zawód? Plany, mapki i wyliczenia- tak można podsumować pracę geodety. Jednak prawdopodobnie każdy będzie kiedyś jakiegoś zatrudniał- np. - co trzeba wiedzieć o geodezji?

Geodezja wyższa z Wikipedii

Geodezja wyższa ? dział geodezji zajmujący się pomiarami i przedstawianiem ?dużych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia nie może być płaszczyzna pozioma, a pewna płaszczyzna zastępcza zbliżona do rzeczywistej powierzchni bryły ziemskiej1.

Rozszerzenie opracowań do tzw. ?dużych obszarów? wymaga uwzględnienia w obliczeniach wpływu zakrzywienia Ziemi. Za ?duże obszary? przyjmuje się powierzchnie większe od powierzchni koła o promieniu ponad 15,6 km i polu większym niż 750 km?,1 np.: powierzchnie regionów, państw, kontynentów i całej kuli ziemskiej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_wyższa


Ilość pracy w geodezji

Dobry geodeta nie musi martwić się o swoja pracę, zawsze znajdzie się coś do roboty, a w razie czego można przecież założyć własną firmę. W tej dziedzinie jeszcze długo będzie coś do roboty, ponieważ geodeta jest potrzebny wszędzie tam, gdzie coś się buduje.

Ekspertyza geodety ma miejsce również po zakończeniu budowy- inwentaryzacja powykonawcza- ma na celu sprawdzenie i ewentualna poprawa danych na mapce, względem stanu rzeczywistego położenia, wysokości itp. sprawdzanego budynku. Więc praca dla geodety jest, i jeszcze długo będzie.


Geodezja satelitarna z Wikipedii

Geodezja satelitarna ? dział geodezji wyższej, zajmujący się wyznaczaniem położenia (pozycji) punktów geodezyjnych i obiektów ruchomych; tworzeniem precyzyjnych globalnych, regionalnych (kontynentalnych), lokalnych przestrzennych sieci geodezyjnych (x, y, z); tworzeniem systemów nawigacyjnych; wyznaczaniem modeli pola grawitacyjnego Ziemi i funkcji tego pola (spłaszczenie Ziemi, kształt geoidy, odchylenia pionu itd.); pomiarem, monitorowaniem i modelowaniem zjawisk geodynamicznych (ruch bieguna, stabilność ruchu obrotowego Ziemi, pływy, ruchy skorupy ziemskiej).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_satelitarna