Szkolenia BHP dzielimy na okresowe i wstępne. Pracodawca odpowiedzialny jest za outsourcing BHP na terenie swojej firmy lub też w innym, wyznaczonym do tego miejscu. Firmy optymalizując koszty swojego działania nie utrzymują poszczególnych pracowników odpowiedzialnych za BHP. Obowiązek przeprowadzenia tego rodzaju szkoleń powierzają firmom zewnętrznym, które można znaleźć na terenie najróżniejszych miast. Spotkanie można zorganizować na terenie swojej firmy, jeżeli jest większa ilość pracowników do przeszkolenia. Dzięki temu nie będzie trzeba ich nigdzie wysyłać. Jeżeli jednak mniejsza ilość osób - np. jedna., trzy, pięć osób - musi odbyć szkolenie, to warto porozumieć się z firma odnośnie organizacji szkolenia razem z pracownikami innej firmy z tej samej branży, dzięki czemu koszt takiego szkolenia będzie o wiele mniejszy. Takie łączone kursy są w ostatnich czasach bardzo często spotykane. Nawet, jeżeli mamy do czynienia z dwoma osobnymi firmami, które są na co dzień dla siebie konkurencją,
Dla każdego, kto prowadzi firmę i zatrudnia pracowników, bezpieczeństwo i higiena pracy powinny być szczególnie ważne. Powszechnie nazywane bhp to zarówno zbiór zasad dotyczących bezpieczeństwa i higienicznego wykonywania pracy, ale tez dziedzina wiedzy, która zajmuje się kształtowaniem prawidłowych warunków pracy. Dotyczy to ergonomii, medycyny i psychologii pracy, a także technicznego bezpieczeństwa. Kodeks pracy, zawierając zbiór zasad i wymagań odnośnie bezpiecznej pracy - narzuca pracodawcy m.in. konieczność przeprowadzenia pracownikowi szkolenia bhp już na początku zatrudnienia. Jest to szkolenie wstępne, w ramach którego odbywa się instruktaż ogólny i stanowiskowy. Później, w trakcie zatrudnienia, pracownik musi uczestniczyć w szkoleniach okresowych. W niewielkich zakładach pracodawcy czasami sami czuwają nad bezpieczeństwem personelu, a niekiedy zatrudniają do tego celu wykwalifikowanych specjalistów. Możliwe jest też zatrudnienie zewnętrznej firmy, czyli outsourcing bhp. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala na przekazanie przez pracodawcę zarówno odpowiedzialności za stworzenie i utrzymanie higienicznych warunków pracy, jak i kontroli nad przestrzeganiem przez pracowników zasad bezpieczeństwa w trakcie zatrudnienia.
Szkolenia BHP dzieli się na dwie kategorie. Pierwsza z nich to szkolenia wstępne. Każdy pracownik zatrudniony w nowym miejscu pracy musi odbyć takie szkolenie, dzięki czemu dowie się jak powinien zachowywać się bezpiecznie na danym stanowisku. Wydawać by się to mogło oczywiste, jednak tak nie jest. Warto jednak przypomnieć sobie takie zasady, że na placu budowy obowiązkowo należy nosić kask na głowie oraz odpowiednie obuwie. Na magazynie należy uważać na swoje kończyny a pewne urządzenia mogą być prowadzone tylko i wyłącznie przez osoby z uprawnieniami. Oczywiście jest to przykład, ponieważ każda grupa pracownicza ma zagadnienia odnoszące się do jego stanowiska. Co kilka lat będąc nadal na tym samym stanowisku pracy należy odbywać szkolenia okresowe o których musi pamiętać sam właściwel firmy lub też księgowa, która zajmuje się kontrolowaniem papierów. Przy czym należy pamiętać, że outsourcing BHP skierowany jest również do kadry zarządzającej zajmującej wysokie stanowiska w różnych firmach.
Na to pytanie warto odpowiedzieć zwłaszcza wtedy, kiedy mamy do czynienia z dużymi korporacjami. Im więcej pracowników, tym liczna pracowników bhp powinna być większa. Jest to uwarunkowane prawnie. Najlepiej kiedy pracownicy bhp mają pod opieką konkretne działy. A czym zajmują się takie osoby? Nie tylko kwestią bezpieczeństwa, ale i również przeprowadzaniem właściwych szkoleń. Szkolenia bhp odgrywają bardzo ważną rolę - są obowiązkowym punktem przez który każdy pracownik za nim podejmie prace na właściwym stanowisku - musi przejść. Nawet gdyby to była tylko i wyłącznie praca biurowa. Pracownicy bhp skupiają się również na outsourcing bhp. Co to dokładnie? To szukanie oszczędności. Taka podstawa jest wręcz niezbędne, kiedy to prowadzimy dużą firmę. Chociaż przy dużych firmach nie jest to aż tak widoczne ale przy małych czy średnich - już tak. Po prostu duże korporacje mają zazwyczaj nieograniczoną pulę wydatków. I nie przywiązują oni aż tak dużej uwagi na to, na co schodzą konkretne pieniądze.
Każdy z przedsiębiorców jest zobowiązany do przestrzegania zasad BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy w swoim zakładzie. Formalności w tym właśnie zakresie może jednak zlecić specjalistom w tej dziedzinie. Dzięki przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i higieny można zmniejszyć zagrożenia w zakładzie pracy, a pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki bez ryzyka pojawiania się poważnych wypadków. Podstawa to szkolenia BHP, które mają na celu właściwe przygotowanie pracowników do prowadzenia swoich obowiązków. Szkolenia te dzielą się na wstępne oraz na okresowe. Dodatkowo, pracodawca musi także zadbać o przygotowanie odpowiedniej dokumentacji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wtedy, gdy pojawią się wypadki przy pracy, musi on również zgłaszać je do właściwych organów. Poprzez kompleksową i fachową obsługę jak outsourcing BHP pracodawcy mogą mieć pewność, że wszystkie te sprawy będą dopięte na ostatni guzik. Outsourcing w tym właśnie zakresie to wygoda, bezpieczeństwo, a ponadto niskie koszty.