Rożnica pomiędzy panelami solarnymi a fotowoltaicznymi
Nie każdy wie, że panele słoneczne mogą działać w różny sposób i w różny sposób przetwarzać energię słoneczną. Panele solarne wykorzystują energię słońca do podgrzewania wody. Do tego celu wykorzystuje się rurki wypełnione glikolem, który stanowi wymiennik ciepła i to on później podgrzewa wodę do użytku domowego.
Drugim typem energii uzyskiwanej ze światła słonecznego jest prąd. Prąd jest wytwarzany przez ogniwa fotowoltaiczne i przepuszczany przez inwerter ładuje akumulator znajdujący się w domu. Energia zmagazynowana w tym akumulatorze może zostać wykorzystana w dowolnym momencie przez jego mieszkańców.
Wikipedia wyjaśnia czym jest moduł fotowoltaiczny
Moduł fotowoltaiczny - układ połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych.
Maksymalna wartość generowanego napięcia dla pojedynczego ogniwa krzemowego nie przekracza 0,6 V, a moc osiąga wartość od 1 do 2 W. Dla zastosowań praktycznych wymagane jest znacznie wyższe napięcie elektryczne, dlatego właśnie pojedyncze ogniwa łączy się ze sobą tworząc w ten sposób moduły fotowoltaiczne.
W większości modułów fotowoltaicznych materiałem półprzewodnikowym jest krzem w postaci płytek monokrystalicznych lub polikrystalicznych. W związku z ograniczoną globalną dostępnością krzemu oraz rosnącym popytem na ten surowiec, zwiększa się produkcja modułów fotowoltaicznych cienkowarstwowych, do produkcji których jest używany krzem amorficzny, diselenek indowo-miedziowy oraz tellurek kadmu. Technologia cienkowarstwowa charakteryzuje się tym, że mocno redukuje się zużycie wykorzystanych w niej materiałów, a całość modułu jest zbudowana z jednego ogniwa
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Moduł_fotowoltaiczny
Światło słoneczne przetworzone na prąd?
Darmowa energia wręcz świeci na nas codziennie, więc aż szkoda byłoby z niej nie korzystać. Oczywiście chodzi o energie słoneczną, którą można przetworzyć na energię cieplną lub elektryczną w zależności od zastosowanej technologii. Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słońca, a może raczej fotonów, na prąd. Ta energia może zostać zmagazynowana w akumulatorze do późniejszego użycia.
Panele montuje się na duchu budynku, najczęściej skierowane są na stronę południową pod odpowiednim kątem, co gwarantuje najlepszą skuteczność urządzenia w wytwarzaniu energii. Z pewnością jest to dobry sposób, aby nieco zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, a zakup takiego ogniwa może się zwrócić całkiem sprawnie.