Odkażanie pomieszczeń inwentarskich
Odkażanie jest bardzo ważnym zabiegiem niszczącym zarazki w pomieszczeniach. Zazwyczaj odkaża się pomieszczenia zapobiegawczo, czyli na wszelki wypadek. Zdarza się jednak, ze na wskutek choroby zakaźnej jak i również po jej wyleczeniu przeprowadza się odkażanie z przymusu, obowiązkowo. Przed nierozpoczęciem odkażania należy wszelkie pomieszczenia na początku dobrze wyczyścić. Po wysprzątaniu pomieszczeń należy rozpylić specjalny środek odkażający. Przy chorobach zakaźnych najlepiej wykorzystywać świeżo przygotowany roztwór. Używając środków odkażających należy dokładnie stosować się, co do instrukcji obsługi podanej przez producenta środka. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego rozpylacza możemy użyć do odkażania pędzla, takiego jak do malowania ścian. Koniecznie należy pamiętać, aby nic nie pozostało w naszych pomieszczeniach, szczególnie chodzi tu o nawóz zwierząt. Nasz trud odkażania może okazać się daremny, gdy pozostaną odchody, ponieważ będą one dalej roznoszone przez wszelkiego rodzaju owady.
Deratyzacja na osiedlach
Często zdarza się, że na osiedlach zagnieżdżają się szczury. Gryzonie pojawię się w najróżniejszych zakątkach miasta. Szczególnie mocno zaszczurzona jest warszawa oraz Wrocław. Tutaj nam jednego mieszkańca przypadają trzy szkodniki. Szczury zazwyczaj nie lubią kontakt z człowiekiem. Bardzo mocno się boją światła. Walka ze szczurami jest obowiązkiem. Wynika to nawet z prawa. Natomiast często obowiązku tego nie wypełniają zarządcy miast wsi i miejscowości. Uchwały rady miasta często podważają rangę sprawy. Albowiem ustawach tych sam nałożone obowiązki dezerteryzacji. Nie tylko miasto, ale także prywatni mieszkańcy budynków mają obowiązek przeprowadzać deratyzacje. Należy nabyć trutkę i wyłożyć ją odpowiednich miejscach tam gdzie często przebiegają szkodniki. Najgorzej jest, gdy mieszkańcy twierdzą, że problemu nie ma a mimo wszystko latają tam szczury. Poprzez takie postępowania problemy miasta się pogłębia. Kontrole wykonania prowadzi często straż miejska. Jest ona w tym aspekcie bardzo pomocna.
Szczur jako zagrożenie
Szkodnik, udomowiony jako zwierzę hodowlane. Jest ważnym zwierzęciem laboratoryjnym. Laboratoryjnie używane są między innymi szczury RCS, BBDP, -RELN lub fa/fa.
Zarówno szczur wędrowny, jak i szczur śniady boją się człowieka, są mało agresywne. Gdy widzą człowieka uciekają, lecz jeżeli nie mają dokąd ? bronią się poprzez atak, rzucają się na człowieka w okolice twarzy i gryzą. Zaobserwowano wielokrotnie, iż szczur potrafi odbić się od podłoża na wysokość twarzy dorosłego człowieka. Potrafi też w ciągu doby przebyć do kilkunastu kilometrów w poszukiwaniu pożywienia.
Bywa roznosicielem wielu chorób, z których największy problem stanowi wścieklizna.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczur_w%C4%99drowny