Sekrety motoryzacji - warsztaty samochodowe

T znajdowała się sieć rezystorów i pamięć EPROM. Rezystancja potencjometru była sterowana sygnałem z mikroprocesora i mogła zmieniać się od 10 k? do 1 M?. Potencjometr kosztował 10 dolarów. Amerykańska firma Xicor wyprodukowała

Sekrety motoryzacji - warsztaty samochodowe

Wikipedia - krótka historia potencjometru

W roku 1986 w USA firma Milpitas zapoczątkowała produkcję potencjometrów sterowanych cyfrowo. Na monolitycznej płytce układu oznaczonego E2POT znajdowała się sieć rezystorów i pamięć EPROM. Rezystancja potencjometru była sterowana sygnałem z mikroprocesora i mogła zmieniać się od 10 k? do 1 M?. Potencjometr kosztował 10 dolarów.

Amerykańska firma Xicor wyprodukowała pierwsze potencjometry EEPOT w roku 1987 wykorzystując technologię NMOS. Pomimo dużego poboru energii, znalazły szereg zastosowań i przyjęły się na rynku. W roku 1992 wprowadzono drugą generację potencjometrów elektronicznych, wykonanych w technologii CMOS, co pozwoliło na znaczne zmniejszenie poboru prądu. W roku 1995 pojawiły się układy o niskim napięciu zasilania (3V). Dalszym krokiem było pojawienie się układów trzeciej generacji, charakteryzujących się mniejszymi szumami i jeszcze mniejszym poborem mocy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Potencjometr


Silnik iskrowy - zalety

Zaletami silnika iskrowego są:

łatwy rozruch niezależnie od temperatury zewnętrznej silnika,
dobra szybkobieżność (szybka reakcja na "dodanie gazu"),
łatwość uzyskiwania wysokich obrotów pracy,
stosunkowo wysoka uzyskiwana moc,
dość lekka konstrukcja,
niezbyt skomplikowana konstrukcja układu zasilania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_o_zap%C5%82onie_iskrowym


Awarie samochodów

W samochodach często pojawiają się różnego typu usterki. Jedne z nich zdarzają się bardzo rzadko, a inne dotyczą niemal każdego z nas. Takie podstawowe, często spotykane awarie przydarzają się każdemu właścicielowi pojazdu i mogą dotyczyć różnych obszarów działania auta. Jeśli spotka nas jedna z nich, nie powinniśmy od razu rwać sobie włosów z głowy i wymyślać czarnych scenariuszy, ale podejść do sprawy rzeczowo i odpowiedzialnie. Jeśli w porę zgłosimy się do warsztatu samochodowego lub dokupimy odpowiednie części, unikniemy poważniejszych napraw i szybko będziemy mogli cieszyć się sprawnym pojazdem. Bardzo ważne jest, by naprawę przeprowadził fachowiec, który posiada odpowiednie umiejętności i wiedzę.