Jak szybko i tanio naprawić samochód?
Samochody często się psują i zwykle w takich sytuacjach chcemy jak najszybciej je naprawić. Najlepiej oczywiście będzie dla nas, jeśli taka naprawa będzie nie tylko skuteczna i porządna, ale jednocześnie niedroga, dzięki czemu zaoszczędzimy sobie dużych wydatków. Nie zawsze oczywiście udaje nam się osiągnąć takie rzeczy, jednak zawsze istnieje opcja, żeby zrobić to w odpowiedni sposób. Najlepiej będzie oczywiście znaleźć sprawdzony zakład mechaniczny, w którym nasz samochód będzie naprawiony solidnie i bezproblemowo. Na rynku jest obecnie bardzo wiele takich miejsc, więc z pewnością uda nam się znaleźć takie, które zaoferuje nam konkurencyjne warunki. Nie powinno nas to kosztować wiele wysiłku.
Jak funkcjonuje nowoczesny potencjometr?
Współczesny potencjometr cyfrowy jest w rzeczywistości zespołem wielu (np. 100) rezystorów i przełączników CMOS. Logiczne układy sterujące włączają odpowiednie klucze odpowiednio do zawartości licznika. W praktyce w strukturze znajduje się od 16 do 256 przełączników, a rezystorów zawsze o jeden mniej. Jeśli wszystkie rezystory składowe są jednakowe, uzyskuje się potencjometr o charakterystyce liniowej. Do regulacji głośności w urządzeniach audio lepiej nadają się układy, w których rezystory mają różne wartości, a wypadkowa charakterystyka regulacji ma charakter logarytmiczny (ściślej wykładniczy).
Przewaga układu cyfrowego nad tradycyjnym potencjometrem, polega na braku jakichkolwiek trzasków, zakłóceń lub szumów charakterystycznych dla potencjometrów mechanicznych, szczególnie tych tanich, o nie najlepszej jakości. Ponadto potencjometr cyfrowy zapewnia idealną powtarzalność ustawień, jednak za cenę ograniczenia płynności regulacji do skończonej liczby kroków.
Układ potencjometru cyfrowego znajduje zastosowanie w sprzęcie audio, takim jak wzmacniacze lub miksery.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Potencjometr
Podstawowe informacje o silniku
Silnik ? typ maszyny zamieniającej energię na pracę mechaniczną.
Energia zasilająca silnik może mieć formę:
energii chemicznej (np. silnik dla nanorurki)
energii cieplnej (np. silnik parowy, silnik Diesla, turbina parowa, gazowa i silnik Stirlinga)
energii elektrycznej (np. silnik elektryczny)
energii kinetycznej (np. turbina wiatrowa, turbina wodna)
energii potencjalnej (np. turbina wodna).
W zdecydowanej większości urządzeń energia mechaniczna wytwarzana przez silnik odbierana jest od obracającego się wału silnika i jest wykorzystywana w postaci pracy mechanicznej lub zamieniana na energię elektryczną. W silnikach takich jak np. silnik rakietowy lub silnik liniowy efektem działania silnika jest energia ruchu postępowego.
Najważniejsze atrybuty silnika
moc ? zdolność do wykonania pracy w jednostce czasu
sprawność ? stosunek wytworzonej energii użytecznej do energii pobranej przez silnik
moment obrotowy ? dla wszystkich silników z ruchem obrotowym
siła ciągu ? szczególnie dla silników lotniczych
impuls właściwy ? dla silników rakietowych
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik