Wikipedia o aplikacji
Oprogramowanie użytkowe lub oprogramowanie aplikacyjne ? każdy samodzielny program lub element pakietu oprogramowania, który nie jest zaliczany do oprogramowania systemowego lub programów usługowych (narzędziowych).
Inaczej, to oprogramowanie oferujące bezpośredni kontakt z człowiekiem, czyli realizujące interakcję z użytkownikiem komputera. Oprogramowanie użytkowe przeznaczone jest do wykonywania czynności oraz rozwiązywania problemów zadanych przez tego użytkownika i wymaga uprzedniego uruchomienia systemu operacyjnego, na którym to oprogramowanie zostanie uruchomione.
Określenia takie jak program użytkowy, aplikacja czy aplikacja użytkowa są określeniami bliskoznacznymi dla oprogramowania użytkowego. Bywa ono również mylone lub utożsamiane z oprogramowaniem usługowym (narzędziowym)1. W polskiej wersji systemu operacyjnego OS X zamiast terminu ?aplikacja? używany jest termin ?program?.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oprogramowanie_użytkowe
Różne technologie
Współczesne technologia informatyczna pozawala na zastosowanie kilku różnych języków programowania do stworzenia danego projektu. Dla rozwiązań typowo webowych najpopularniejsze technologie wykonywania aplikacji to PHP, Java i JavaScript w połączeniu z Ajax. Dla zastosowanie desktop, czyli na komputery i laptopy, dobrym rozwiązaniem jest C++ lub również Java.
Generalni bardzo dużo zależy od zapotrzebowania i sposobu używania projektowanej aplikacji. Dalej najprostsze aplikacje i programy pisze się na komputery, bez lub z ograniczoną obsługa zadań sieciowych. Oprogramowanie dla różnych instytucji dopiero od niedawna wchodzi w erę pełnej informatyzacji i ta kwestia pewnie niebawem zacznie się rozwijać. Co oznacza duże zlecenia dla firm zajmujących się oprogramowaniem dedykowanym.
Aplikacje w przeglądarce
Coraz więcej ważnych rzeczy dzieje się wyłącznie w oknie przeglądarki, języki programowania dla aplikacji webowych przeszły długą drogę, zanim dotarły do obecnego stanu. Wszelkie duże portale społecznościowe to tak na prawdę ogromne ilości kodu, który współpracuje z serwera, użytkownikiem i baza danych. Kiedyś te wszystkie operacje nie byłby możliwe do wykonania zdalnie, ze względu na małą wydajność sprzętu oraz niska prędkość łącza.
Obecnie mało które oprogramowanie formowe nie ma możliwości połączenia się ze zdalną bazą danych, czy choćby możliwością zalogowania się online z innego komputera. Takie rozwiązania będą coraz bardziej powszechne i częściej spotykane. Z czasem technologie webowe wypchną te stacjonarne, a do obsługi wszystkiego wystarczy przeglądarka.