Mapki,a le i coś jeszcze...
Geodezja to nie tylko mapki i prezentacje graficzne pomiarów terenowych- jak mogłoby się wydawać. Geodeci wykonują również sporo tzw. papierkowej roboty. Głównie chodzi tutaj o dokumenty dotyczące rozgraniczania działek, czy inwentaryzacje różnego typu.
Zadania geodety nie ograniczają się więc jedynie do interpretacji i nanoszenia poprawek na mapki. Co wyjaśnia powód dla którego geodeci są dobrze obeznani w prawie dot. działek i inwentarza. Bez tej wiedzy nie mogliby sprawować swojej funkcji w należyty sposób.
Wikipedia o generalizacji mapy
Generalizacja kartograficzna, generalizacja mapy, uogólnienie mapy (łac. generalis ? powszechny, ogólny) ? w kartografii proces zmniejszania szczegółowości mapy podczas prac redakcyjnych związanych ze zmniejszaniem skali mapy1.
O generalizacji decyduje, oprócz skali, także przeznaczenie mapy. Np. treść mapy ściennej, którą ogląda się z dużej odległości, podlegać będzie większej generalizacji niż atlasu samochodowego w tej samej skali.
Generalizacja polega m.in. na upraszczaniu rysunku obiektów geograficznych (np. przebiegu linii brzegowej), stosowaniu różnego rodzaju symboli przedstawiających złożone struktury przestrzenne i ich cechy. Celem generalizacji jest dostosowanie mapy do danych potrzeb, zwiększenie jej czytelności itp.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Generalizacja_mapy
Kulistość Ziemi i duże obszary- geodezja wyższa
Geodezja dzieli na niższą oraz wyższą, które zasadniczo różnią się od siebie głównie badanym obszarem, ale nie tylko. Ważną kwestią jest też kulistość ziemi, którą uwzględnia geodezja wyższa.
Wiadomo, że do obliczeń geodezji wyższej trzeba mieć inne uprawnienia niż do wykonywania pomiarów geodezji niższej. Są one dużo bardziej skomplikowane z racji uwzględniania kulistości kuli Ziemskiej.
Istnieją jeszcze inne odłamy, czy też działy powiązane z geodezją takie jak astronomia geodezyjna czy fotometria.