Odbycie szkolenia wstępnego BHP jest obligatoryjne dla każdego pracownika zatrudnianego w oparciu o umowę o pracę. Bez posiadania zaświadczenia nie można przystąpić do pracy na stanowisku. Termin szkolenia wstępnego jest jednocześnie pierwszym dniem pracy i datą z jaką powinna zostać podpisana umowa. Coraz większa liczba firm korzysta z możliwości jakie daje outsourcing BHP. Polega on na przeprowadzeniu szkoleń przez firmy zewnętrzne. Takie usługi są oferowane na terenie wielu miast w Polsce, szczególnie intensywnie tam, gdzie funkcjonują strefy ekonomiczne i zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo wysokie. Część firm posiada swoich specjalistów, którzy wykonują szkolenia BHP, jednak coraz częściej te wstępne realizowane są przez firmy zewnętrzne. Tak naprawdę pozwala to zaoszczędzić formalności, a pracownik wraca ze szkolenia z gotowym zaświadczeniem, które stanowi dokument będący częścią akt osobowych. Firmy najczęściej podpisują umowy z dostawcami na przeprowadzanie szkoleń i rozliczają się okresowo.
Każdy pracodawca decydujący się na zatrudnienie nowej osoby musi w pierwszej kolejności dopełnić formalności związanych z odbyciem badań medycyny pracy i szkolenia bhp. Dopiero mając te dwa zaświadczenia można podpisać z pracownikiem umowę i dopuścić go do pracy na stanowisku. Coraz częściej szkolenia bhp przeprowadzane są przez firmy zewnętrzne, ponieważ zarówno z punktu widzenia dużych, jak i małych firm wydaje się to rozwiązanie bardzo wygodne i korzystne. Chcąc nawiązać współpracę z jednym z dostawców warto bliżej poznać usługi świadczone na lokalnym rynku i poznać zasady przeprowadzania szkoleń. Firmy starają się być elastyczne i przeprowadzać szkolenia cyklicznie, aby nie wstrzymywać firmom zatrudnień nowych pracowników. Najkorzystniejszą opcją jest podpisanie umowy z firmą świadczącą outsourcing bhp, ponieważ w takiej sytuacji rozliczeń można dokonywać na podstawie miesięcznych faktur. Firma, w której pracownik otrzyma zatrudnienie daje skierowanie ze swoją pieczątką i otrzymuje kartę szkolenia potrzebną do akt osobowych.
Outsourcing bhp czy też szkolenia bhp to propozycje wielu firm, jakich wiele funkcjonuje na naszym rynku. Okazuje się bowiem, że rośnie też zapotrzebowanie na takie usługi. Nic zresztą w tym dziwnego, bo wystarczy wyjaśnić, że każdy pracodawca jest zobowiązany od czasu do czasu przeprowadzać szkolenia bhp dla swoich pracowników. W takich okolicznościach zamawia się outsourcing bhp i sprawa jest załatwiona. Nie można pominąć tych kwestii, ponieważ w tej materii obowiązują określone przepisy. Skoro już został wywołany temat szkoleń, to dodajmy w tym miejscu jeszcze jedną istotną uwagę. Mianowicie, szkolenia w obecnej dobie to doskonały sposób na to, żeby podwyższyć swoje kwalifikacje czy też nabyć nowe umiejętności. A to z kolei może pomóc nam nową pracę. Może bardziej satysfakcjonującą i bardziej intratną pod względem finansowym. Wprawdzie pieniądze nie są najważniejsze w życiu, ale musimy je zarabiać, by żyć na jakimś poziomie. Poza tym rachunków za nas nikt przecież nie zapłaci, niestety.
Czy bycie behapowcem to trudna sztuka? Cóż zależy jak spojrzymy na tak postawione pytanie. Teoretycznie bowiem wydawać by się mogło, że to nic trudnego. Wielu osobom wydaje się bowiem, że tego typu osoba ma za zadanie prowadzić jedynie szkolenia bhp, których często niestety i tak nikt nie słucha. Nie wolno jednak nigdy zapominać o tym, że zawód ten obejmuje o wiele szersze zakresy. W dużych przedsiębiorstwach i wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko dla bezpieczeństwa pracowników taki człowiek na prace z pewnością nie narzeka. Wystarczy sobie przecież wyobrazić jak trudne musi być właściwe oznakowanie na przykład ogromnej hali produkcyjnej. Dodatkowo osoba będąca behapowcem musi niejednokrotnie stykać się z bardzo nieprzyjemnymi sytuacjami. Gdy zdarza się wypadek w pracy (co wciąż niestety zdarza się dosyć często) musi on błyskawicznie przybyć na miejsce i ocenić charakter danego zdarzenia. Bez względu więc na to czy pracujemy na etacie czy też świadczymy tak zwany outsourcing bhp ten zawód każdorazowo wymaga ogromnej odporności psychicznej.
Bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawa w każdym zawodzie. Szkolenia bhp powinny odbywać się regularnie, a częstotliwość zależy od zagrożeń czekających w pracy. W niebezpiecznych zawodach powinny odbywać się co roku. Natomiast w mniej ryzykownych szkolenia mogą być przeprowadzane co 3, 5 lub 6 lat. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli pracodawca zdecyduje się na coroczne szkolenia dla swoich pracowników. Na pewno poprawi to bezpieczeństwo w firmie. Dodatkowo każdy nowy pracownik powinien przejść szkolenie wstępne, na którym pozna ewentualne zagrożenia czekające w pracy, oraz przygotuje się do wykonywania bezpiecznie swoich obowiązków. Szkolenia powinna przeprowadzać odpowiednio wykwalifikowana osoba. Na rynku jest dostępnych wiele firm oferujących outsourcing bhp, czyli kompleksowe usługi, które mają zapewnić odpowiednie warunki pracy. Przedsiębiorca powinien nawiązać współpracę z taką firmą, a ich pracownik zajmie się wszystkimi kwestiami związanymi z bhp. Takie usługi nie są tanie, jednak zgodnie z prawem za brak odpowiednich szkoleń pracodawca może zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kary.