Znajomość ofert kredytowych
Można zadać sobie pytanie, dlaczego wiele osób sięga po poradę w kwestii dobrania najlepszej oferty kredytowej. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ klienci zasięgający finansowej porady kierują się różnymi czynnikami. Jednak głównie rady doradców finansowych są popularne ze względu na to, że właściwie każda osoba zorientowana w ofertach bankowych może łatwo dobrać korzystną opcję kredytu. Dotyczy to zwłaszcza dużych kwot kredytu, kiedy zaciągane zobowiązanie finansowe to zwykle kwestia wielu lat i klienci chcą być pewni, że wybrali w sposób korzystny i zadłużenie nie doprowadzi ich do ruiny finansowej, jak to może być często, gdy kredyt jest zaciągany w instytucji para bankowej.
Jak wybrać dobry bank?
Doradztwo kredytowe jest niezwykle ważne dla pomyślnego załatwienia wszystkich formalności i całej transakcji finansowej. Okazuje się, że na rynku bankowym istnieje obecnie bardzo dużo ofert, które są podejrzane ze względu na zbyt korzystne dla klienta oprocentowanie lub pozostałe warunki umowy kredytowej. W takich przypadkach rada doradcy kredytowego może okazać się bardzo cenna, ponieważ korzystanie z usług para banku może nie tylko doprowadzić do powstania długów, które bardzo trudno będzie spłacić, ale także do poważniejszych konsekwencji takich, jak wpisanie do rejestru dłużników i związane z tym komplikacje.
Definicja karty kredytowej
Karta kredytowa ? karta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego przez wydawcę karty, np. bank. Operacje wykonane przez posiadacza karty rozliczane są w ramach przyznanego limitu.
Zwykle do wydania karty kredytowej nie jest potrzebne posiadanie rachunku płatniczego u wydawcy. Okresowo (co miesiąc) wydawca karty (np. bank) przysyła posiadaczowi karty wyciąg (zestawienie transakcji) z dokonanych operacji wraz z informacjami dotyczącymi spłaty. Limit kredytowy związany z kartą jest zazwyczaj oprocentowany wyżej niż linie kredytowe przyznawane do rachunków bieżących/oszczędnościowo-rozliczeniowych.
Z kartą kredytową związany jest okres bezodsetkowy (grace period). Oznacza to, że jeżeli posiadacz karty spłaci 100% zadłużenia wykazanego przez bank na zestawieniu transakcji to nie zapłaci odsetek od kredytu kartowego. Grace period dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych. Od transakcji wypłaty gotówki, np. w bankomatach, odsetki trzeba zapłacić w każdym przypadku (za każdy dzień do dnia wypłaty środków).
Banki mogą naliczać opłaty za posiadanie karty kredytowej nawet w przypadku, jeśli posiadacz karty w ogóle nie korzysta z przyznanego limitu kredytowego1. Motywem zachęcającym klientów do posiadania kart kredytowych są proponowane przez wydawców kart systemy premiowe, np. różnego rodzaju programy punktowe, w których klient za każdą wykonaną kartą kredytową transakcję otrzymuje punkty wymienne na nagrody.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_kredytowa