Zadania głównego geodety kraju z Wikipedii
Do zadań Głównego Geodety Kraju określonych w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne należą m.in.:
nadzór realizacji polityki państwa w zakresie geodezji i kartografii,
prowadzenie centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego ewidencjonowanie systemów informacji o terenie o znaczeniu ogólnopaństwowym oraz współpraca z innymi resortami w zakładaniu i prowadzeniu systemów informacji geograficznej,
współpraca z wyspecjalizowanymi w dziedzinie geodezji i kartografii organizacjami międzynarodowymi, regionalnymi oraz organami i urzędami innych krajów,
inicjowanie prac naukowych i badawczo-rozwojowych w zakresie standardów organizacyjno-technicznych, zastosowania metod informatycznych, fotogrametrycznych i satelitarnych w dziedzinie geodezji i kartografii oraz w krajowym systemie informacji o terenie,
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Główny_Geodeta_Kraju
Usługi geodezyjne w dobrej cenie
Często wykonywane usługi geodezyjne należą do stosunkowo tanich. Dzieje się tak dlatego, że ich wykonywanie raczej nie jest problematyczne i nie wymaga posiadania przez geodetów bardzo specjalistycznych sprzętów.
Tymczasem tego rodzaju usługi bardzo często są wykonywane na zlecenie osób prywatnych, dlatego nie mogą być one bardzo drogie, ponieważ osoby prywatne nie mogłyby sobie pozwolić na ich zamówienie, a sami geodeci w takim wypadku nie mogliby zarabiać. Poza tym takie usługi geodezyjne, jak pomoc w stworzeniu planu rozbudowy domu czy wytyczeniu do niego drogi dojazdowej spełniają funkcje użytkowe, a jednocześnie pozwalają one na zgodne z prawem użytkowanie prywatnej posesji. Geodeci wykonujący tego rodzaju zlecenia bardzo często prowadzą prywatne strony internetowe.
Wikipedia i definicja tachimetru
Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.
Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.
Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr