O podejmowaniu decyzji związanej z wzięciem kredytu

ałe kwoty zazwyczaj kredytobiorcy działają na własną rękę. Oczywiście, usługa doradcy kredytowego jest płatna, wobec czego w stosunku do małych kwot kredytu jest to dość duży wydatek. Jeśli chodzi o duże kredyty, które wiele osób

O podejmowaniu decyzji związanej z wzięciem kredytu

Czy warto samodzielnie wybierać oferty kredytowe?

Wiele osób zastanawia się nad koniecznością skorzystania z usług doradcy finansowego. Okazuje się, że w przypadku zadłużania się na małe kwoty zazwyczaj kredytobiorcy działają na własną rękę. Oczywiście, usługa doradcy kredytowego jest płatna, wobec czego w stosunku do małych kwot kredytu jest to dość duży wydatek. Jeśli chodzi o duże kredyty, które wiele osób zaciąga na przykład w związku z planowanym zakupem działki budowlanej bądź budową domu, doradztwo kredytowe może być bardzo przydatne. W takich przypadkach odpowiedni doradca może być bardzo pomocny i wskazać naprawdę najkorzystniejszą ofertę, co w sytuacji zadłużania się na przykład na kilkaset tysięcy złotych może mieć naprawdę kolosalne znaczenie.


Oszuści bankowi

Doradztwo kredytowe jest niezwykle ważne dla pomyślnego załatwienia wszystkich formalności i całej transakcji finansowej. Okazuje się, że na rynku bankowym istnieje obecnie bardzo dużo ofert, które są podejrzane ze względu na zbyt korzystne dla klienta oprocentowanie lub pozostałe warunki umowy kredytowej. W takich przypadkach rada doradcy kredytowego może okazać się bardzo cenna, ponieważ korzystanie z usług para banku może nie tylko doprowadzić do powstania długów, które bardzo trudno będzie spłacić, ale także do poważniejszych konsekwencji takich, jak wpisanie do rejestru dłużników i związane z tym komplikacje.


O karcie kredytowej

Karta kredytowa ? karta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego przez wydawcę karty, np. bank. Operacje wykonane przez posiadacza karty rozliczane są w ramach przyznanego limitu.

Zwykle do wydania karty kredytowej nie jest potrzebne posiadanie rachunku płatniczego u wydawcy. Okresowo (co miesiąc) wydawca karty (np. bank) przysyła posiadaczowi karty wyciąg (zestawienie transakcji) z dokonanych operacji wraz z informacjami dotyczącymi spłaty. Limit kredytowy związany z kartą jest zazwyczaj oprocentowany wyżej niż linie kredytowe przyznawane do rachunków bieżących/oszczędnościowo-rozliczeniowych.

Z kartą kredytową związany jest okres bezodsetkowy (grace period). Oznacza to, że jeżeli posiadacz karty spłaci 100% zadłużenia wykazanego przez bank na zestawieniu transakcji to nie zapłaci odsetek od kredytu kartowego. Grace period dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych. Od transakcji wypłaty gotówki, np. w bankomatach, odsetki trzeba zapłacić w każdym przypadku (za każdy dzień do dnia wypłaty środków).

Banki mogą naliczać opłaty za posiadanie karty kredytowej nawet w przypadku, jeśli posiadacz karty w ogóle nie korzysta z przyznanego limitu kredytowego1. Motywem zachęcającym klientów do posiadania kart kredytowych są proponowane przez wydawców kart systemy premiowe, np. różnego rodzaju programy punktowe, w których klient za każdą wykonaną kartą kredytową transakcję otrzymuje punkty wymienne na nagrody.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_kredytowa