Nie tylko białka, ale i witaminy

sób, które bardzo aktywnie uprawiają różne sporty, zwłaszcza te na siłowni, sięga po preparaty wzmacniające funkcjonowanie organizmu. Odżywki dla sportowców są sprzedawane zarówno w postaci płynnej, jak i w formie proszku, który n

Nie tylko białka, ale i witaminy Witaminy w sporcie są bardzo ważne jak aminokwasy i zróżnicowana dieta. Dlatego warto poszukać .

Jakich rezultatów możemy się spodziewać po zażyciu odżywek dla sportowców?

Większość osób, które bardzo aktywnie uprawiają różne sporty, zwłaszcza te na siłowni, sięga po preparaty wzmacniające funkcjonowanie organizmu. Odżywki dla sportowców są sprzedawane zarówno w postaci płynnej, jak i w formie proszku, który należy rozpuścić w wodzie. Preparaty takie dzielimy na te zażywane przed lub po treningu.

Istnieją także różne substancje, które pomimo, że nie mają związku z odbytym treningiem, na przykład potrafią znacząco zwiększyć masę mięśniową. Jakiego działania możemy oczekiwać po zażyciu odżywek dla sportowców? Przede wszystkim takie substancje mają zwiększyć wydolność i wytrzymałość organizmu, a także pobudzić organizm do działania.


Właściwości odżywek zażywanych przed treningiem

Odżywki dla sportowców, które są zażywane przed treningiem mają za zadanie przede wszystkim wzmocnić organizm przed czekającym go wysiłkiem fizycznym. Dodatkowo, wiele preparatów tego typu zawiera podobne substancje, jak na przykład kawa czy napoje energetyczne.

Dzięki takim substancjom, jak kofeina osoba zażywająca odżywki dla sportowców jest z pewnością bardziej pobudzona i chętna do działania. Wiele odżywek dla sportowców jest także bogatych w substancje, które wyostrzają zmysły lub zwiększają koncentrację. Takie składniki sprawiają, że planowany trening jest na pewno o wiele bardziej efektywny niż bez substancji wspomagających.


Cytat z Wiki: Witamina K

Główne znaczenie witamin K polega na udziale w procesach posttranslacyjnej ?-karboksylacji białek PIVKA, a konkretniej reszt kwasu glutaminowego w tych białkach w pozycji ?. Witamina K uczestniczy w tej reakcji jako kofaktor ?-karboksylazy. Warunkuje to:

-utrzymanie prawidłowego stężenia czynników krzepnięcia: II, VII, IX, X, a także: osteokalcyny, osteopontyny, osteonektyny.
białek hamujących krzepnięcie krwi: białka C, białka S
białek wiążących wapń w nerkach, łożysku i płucachpotrzebny przypis.
Oprócz tego witaminy te biorą udział w procesach glikozylacji.

Funkcje witamin K w organizmie:

-regulują wytwarzanie protrombiny
-wpływają na krzepnięcie krwi
-odgrywają rolę w gospodarce wapniowej

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_K