O transformatorach elektrycznych
Transformatory elektryczne to wynalazek, który dawno temu zrewolucjonizował funkcjonowanie ówczesnego świata. Dziś nikt nie wyobraża sobie bez nich współczesnych biur, pokoi, domów, generalnie przeróżnego rodzaju budynków. Transformator elektryczny umożliwia przekazanie prądu w odpowiedniej formie, która daje możliwość podpięcia urządzeń do energii elektrycznej. A to przecież energia elektryczna jest niezbędna do funkcjonowania dzisiejszego świata. Nikt nie wyobraża sobie na przykład braku możliwości ładowania telefonu, dostępu do internetu. W ostateczności nawet fabryki bez zasilania awaryjnego nie mogą działać zbyt długo jeśli nie będą miały dostępu do energii elektrycznej.
Jakie wyróżniamy stany pracy transformatorów?
Po włączeniu do sieci pracę transformatorów można podzielić na trzy, podstawowe stany. Pierwszy z nich to tak zwany stan jałowy, który występuje kiedy obwód strony wtórnej jest otwarty, a prąd wtórny wynosi zero. Drugim stanem transformatora jest stan obciążenie, który ma miejsce kiedy podłączy się odbiornik do sieci. Warto zaznaczyć, że zmniejszenie impedancji, czyli oporności obwodu, prowadzi do zwiększenia prądu. Ostatnim stanem transformatora jest stan przeciążenia. Występuje wtedy, kiedy urządzenie jest obciążone znamionowo, jeżeli prąd wtórny wynosi tyle samo co prąd znamionowy. Stan zwarcia transformatora następuje po zwarciu uzwojenia wtórnego poprzez zmniejszenie impedancji obciążenia do zera.
Budujesz dom? Przeczytaj o instalacjach elektrycznych
Każdy dom w dzisiejszych czasach posiada liczne instalacje elektryczne. Mało kto zastanawia się nad tym jak one działają, a to przecież chociażby transformatory elektryczne umożliwiają odpowiednie funkcjonowanie wszystkich układów. Dziś w Polsce jedynie kilka procent regionów nie ma dostępu do prądu z sieci. Są to malutkie wioski położone najczęściej w górach, czy chociażby schroniska górskie. Kiedy zdarzy się, że prąd jest wyłączony, transformatory elektryczne nie działają, wtedy następuje panika. O ile duże firmy, przedsiębiorstwa czy szpitale lub policja, straż pożarna i tak dalej mają swoje agregaty, o tyle pojedyncze domy nie mają takich możliwości i muszą czekać na dostęp do dobrodziejstw jakie płyną z energii elektrycznej.