Piętnowanie psychoterapii
Psychoterapia nie powinna być postrzegana przez społeczeństwo w negatywny sposób. Niestety często osoby, które publicznie przyznają się do chodzenia na terapię są postrzegane jako psychicznie chore. To bardzo krzywdzące, ponieważ psychoterapia to sposób dla wielu ludzi na powrót do dobrego stanu zdrowia psychicznego.
Psychoterapia może pomóc osobom, które mają niską samoocenę, problemy w pracy, problemy z motywacją do działania. Jest też niezastąpiona po stracie bliskich osób lub po poważnym wypadku. Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś chodzenie do psychoterapeuty będzie postrzegane tak samo jak chodzenie do lekarza, a nie jako skutek choroby psychicznej lub zwykłe dziwactwo.
Efekt ten występował w znacznej mierze
Według niektórych badań przeglądowych, większość klientów odnotowuje istotną poprawę już po około ośmiu?dwunastu sesjach terapeutycznych. Wyniki opublikowanej w 2017 r. metaanalizy 207 badań sugerują, że już ok. 8 tygodni psychoterapii może wiązać się z utrzymującymi się w badaniach kontrolnych po 6 miesiącach zmianami takich cech osobowości, jak stabilność emocjonalna i ekstrawersja. Efekt ten występował w znacznej mierze niezależnie od rodzaju terapii, czy wieku lub płci uczestników badania.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia
Diagnoza na psychoterapii
Tak jak w przypadku innych dziedzin dotyczących zdrowia człowieka również psychologia ma swoje zasady diagnozowania problemów pacjentów. Nikt nie zgaduje co jest z pacjentem nie tak, istnieją pewne określone procedury, które ułatwiają rozpoznanie pewnych zaburzeń w stanie psychicznym pacjenta.
Bierze się pod uwagę np. czynniki zewnętrzne (społeczne i sytuacyjne), ocenę poziomu motywacji czy klasyfikację zaburzenia wg. systemów DSM-5 lub ICD-10. Oczywiście nie każdy psychoterapeuta jest dobry, ale tak samo można powiedzieć o lekarzach specjalistach. Ważne, żeby trafić na tego dobrego.