Implanty Bytom

że czasami uniemożliwia nam odbycie wizyty, powinniśmy przyjrzeć się mu z bliska. Sprawdźmy, czy przypadkiem nie zmagamy się z dentofobią. Daje ona sporo charakterystycznych objawów. A na pewno sami potrafimy odróżnić zwykły st

Implanty Bytom Implanty Bytom

Niby to normalne, że stomatolog wywołuje w nas pewne przerażenie, bo gdy rozmawiamy na ten temat ze znajomymi, okazuje się, że wszyscy tak mają, ale jeśli jednak ten lęk jest tak silny, że czasami uniemożliwia nam odbycie wizyty, powinniśmy przyjrzeć się mu z bliska. Sprawdźmy, czy przypadkiem nie zmagamy się z dentofobią. Daje ona sporo charakterystycznych objawów. A na pewno sami potrafimy odróżnić zwykły stres od paraliżującego lęku będącego symptomem fobii. Z "normalnym" lękiem przeważnie jakoś sobie radzimy. Gabinet dentystyczny co prawda trochę nas przeraża, ale jakoś przekraczamy jego próg, sadowimy się na fotelu, a gdy lekarz wstrzykuje nam środek znieczulający, potem jakoś samo to wszystko idzie. W przypadku dentofobii to wszystko byłoby dla nas nie do pomyślenia. Od momentu wejścia do gabinetu z naszym umysłem i ciałem zaczęłyby się dziać niewyobrażalne rzeczy, które mogłyby doprowadzić nawet do utraty przytomności lub biegunki. Sami zastanówmy się więc, czy dentysta rzeczywiście wywołuje u nas aż tak silne objawy. Jeżeli tak jest - koniecznie zgłośmy się z tym problemem do dobrego terapeuty.

Dentysta jest jednym z tych lekarzy, od którego wymaga się chorurgicznej wręcz precyzji. Co za tym idzie, by móc odpowiednio pomagać swoim pacjentom, potrzebny mu jest odpowiedni sprzęt. Oto kilka przedmiotów, jakie w swoim gabinecie ma stomatolog. Podstawowymi narzędziami wykorzystywanymi w gabinetach dentystycznych są pęseta (którą lekarz przenosi waciki oraz chwyta niektóre inne instrumenty) zgłębnik (za pomocą którego stomatolog wykrywa ubytki w zębach, a także bada jego twardość) oraz lusterko dentystyczne, służące do obserwacji niewidocznych inaczej części jamy ustnej. Dentysta często sięga jednak po bardziej zaawansowane narzędzia. Gabinet dentystyczny musi być zaopatrzony m.in w napychacze stomatologiczne, służące do wypełniania ubytków w zębach, oraz wiertła do opracowywanie zębów. W gabinecie znajduje się także wiele akcesoriów służących chirurgii stomatologicznej, np. dźwignie do ekstrakcji zęba oraz różnej długości igły. Dodatkowo znajdziemy tam też choćby dłutka implantologiczne czy osteotomy.

Profesjonalny i dbający o pacjentów gabinet dentystyczny na pewno powinien być placówką jak najbardziej nowoczesną. Nie może ograniczać się do wykonywania standardowych zabiegów, które znane są już ludzkości od wielu lat. Musi wyjść na przeciw wszelkim nowatorskim technologiom i umiejętnie po nie sięgać, by dzięki nim jeszcze lepiej pomagać pacjentom. A jak stwierdzić, czy dana placówka rzeczywiście może zyskać miano nowoczesnego gabinetu dentystycznego? Początkowo wystarczy spojrzeć na osiągnięcia pracujących w niej lekarzy. Dobry stomatolog musi być przecież nie tylko wykształcony. Powinien stale starać się zwiększać swoją wiedzę, biorąc udział w rozmaitych szkoleniach i kursach. Profesjonalna i dobrze przygotowana do pracy kadra to podstawa nowoczesnych placówek. Zazwyczaj właśnie z tego powodu stawiają one na ludzi młodych, głodnych wiedzy. Warto również zwrócić uwagę na to, jakimi narzędziami przy pracy posługuje się dentysta. Sprzęt, który występuje w gabinecie dentystycznym, powinien być jak najbardziej nowoczesny.

Wszyscy dobrze wiemy z czym kojarzy się gabinet dentystyczny. Trzeba tam pójść, zapisać się w kolejkę, potem, gdy wreszcie przyjdzie czas wizyty, usiąść w fotelu (skądinąd wygodnym), poddać się nieprzyjemnemu (mówiąc delikatnie) zabiegowi, a potem jeszcze za to niemało zapłacić. Polska zajmuje niestety wysokie miejsca w rankingach państw europejskich, jeśli chodzi o problemy z uzębieniem. Winą za taki stan rzeczy obarcza się problemy z dostępnością do opieki dentystycznej, ceną wizyty u stomatologa, czy wycofanie gabinetów ze szkół. Przyszły dentysta kształci się pięć lat, potem jest zobowiązany odbyć jeszcze roczny staż, gdzie zarabia około 1000 zł miesięcznie. Przeciętne zarobki dentysty trudno oszacować, gdyż poza pracą na etacie, leczy on jeszcze w prywatnych gabinetach. Szacuje się, że zarabia średnio około 4600 zł. Zarobki te, i to ile za wizytę się płaci, to i tak niewiele, w porównaniu z tym, jak ważne jest zdrowie jamy ustnej. Chore zęby bolą, wyglądają nieestetycznie, a poza tym, mają nawet zły wpływ na zdrowie organów wewnętrznych. Dzieje się tak dlatego, że bakterie namnażające się w chorym zębie wędrują do organów takich jak żołądek, płuca i tam powodują problemy zdrowotne.

Leczenie kanałowe - inaczej endodontyczne- to usunięcie miazgi z kanałów, wykonania ich dezynfekcji, następnie dentysta szczelnie wypełnieni kanały odpowiednimi materiałami a na koniec zabezpieczy koronę kliniczną zęba. Leczenie kanałowe stomatolog zaczyna od usunięcia próchnicy z zęba i wykonania odpowiedniego dojścia do kanałów korzeniowych. W kolejnym etapie oczyszcza kanały korzeniowe i nieco je poszerza, aby dodatkowo usunąć jakiekolwiek bakterie, które mogły przejść do zębiny. Następnie dentysta płucze powstały otwór stomatologicznym roztworem podchlorynu sodu co ma za zadanie zdezynfekować kanały czyli pozbyć się bakterii. Po dokładnym opracowaniu i zdezynfekowaniu kanałów stomatolog osusza je i wypełnia specjalnymi preparatami. Na rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo preparatów do wypełniania kanałów korzeniowych. Leczenie kanałowe najczęściej prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym jednak pacjent nie może być na nie uczulony. Najlepiej regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Wskazane są profilaktyczne przeglądy co pół roku. Uda się wówczas uniknąć zaawansowanego leczenie zęba jakim jest leczenie kanałowe i bólu związanego z chorym zębem.