Geodeta na zakończenie budowy
Po zakończeniu całej budowy, zanim dziennik budowy zostanie zamknięty będziemy kolejny już raz potrzebowali geodety. Tym razem będzie musiał on wykonać pomiary dotyczące położenia nowej nieruchomości w obrębie działki i ustalić jej granice w przestrzeni oraz uwzględnić je na mapkach. Dodatkowo wykona pomiar porównawczy z projektem budowlanym i naniesie wszelkie odkształcenia na osobny dokument.
Po zakończonych pomiarach geodeta wyśle dokumenty do odpowiedniego urzędu z naniesionymi zmianami i wtedy już oficjalnie nasza nieruchomość na stałe zagości na mapkach geodezyjnych zagospodarowania miasta.
Oddanie budynku szkoły do użytku przez geodetów
Przy budowie nowych szkół wykonywane są różne prace geodezyjne. Geodeci uczestniczą już w tworzeniu planów budowy nowych szkół. Dzieje się tak dlatego, że potrafią oni stwierdzić, czy postawienie budynku szkoły w jakimś miejscu nie narusza żadnych przepisów prawa dotyczących zagospodarowania przestrzennego.
Sprawują oni także nadzór nad procesem budowy nowych szkół. Jest to bardzo ważne, żeby geodeci mogli nadzorować proces budowy, ponieważ wówczas będą oni mogli stwierdzić, czy sama budowa przebiega przy poszanowaniu wszystkich przepisów prawa. Jeszcze raz będą mogli przyjrzeć się temu problemowi podczas oddawania szkoły do użytku. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że szkoła będzie funkcjonowała w prawidłowy sposób.
Mapa do celów projektowych
Uzyskanie zgody na budowę na działce wymaga zgody z urzędu i dopiero po jej otrzymaniu można formalnie rozpocząć budowanie domu, czy innej nieruchomości na naszym terenie. Do wydania zgody jest potrzebna mapa do celów projektowych w skali 1:500. Mapa ta jest sytuacyjno-wysokościowa i jest potrzebna do wykonania projektu budowlanego wg. polskiego prawa.
Dodatkowo geodeta może wykonać badania geotechniczne, które ma na celu sprawdzenie podłoża i warstw jakie znajdują się na naszej działce. Dopiero po uzyskaniu tych dokumentów możemy kontynuować naszą drogę do własnych czterech kątów.