Dlaczego tylu osobom wizyta u stomatologa wydaje się czymś strasznym?Czy wciąż pokutuje przekonanie, że dbanie o zęby musi boleć? Takim przekonaniom winne są nasze zaniedbania. Tymczasem dzisiaj każdy gabinet dentystyczny wyposażony jest w nowoczesne narzędzia i rozwiązania. To oznacza, że ryzyko bólu zmniejsza się do minimum. Dziś także każdy stomatolog dokładnie informuje pacjenta o stanie jego uzębienia. Wskazuje, jakie zabiegi będą potrzebne i jakie opcje ma pacjent. Czasem - niestety trzeba wybierać miedzy leczeniem kanałowym a wyrwaniem zęba. Jednak - na szczęście - nie zawsze musi tak być. Jeżeli ktoś się boi, powinien najpierw pójść do wybranego gabinetu i porozmawiać z lekarzem. Dentysta pomoże wtedy podjąć właściwą decyzję. Być może to, że nie trzeba od razu siadać na fotelu i poddać się lekarskim oględzinom, pozwoli przygotować się psychicznie na pierwszą prawdziwą wizytę. Od problemu zdrowych zębów nie warto za długo uciekać. Bo to się w końcu zemści. Nie warto do tego dopuszczać.
Plomby to podstawowe uzupełnienie stosowane w stomatologii. Odbudowują one ząb po leczeniu próchnicy, a także innych zabiegach. Kiedy trzeba wymieniać je na nowe? Zasadniczo, czas wymiany plomb na nowe uzależniony jest głównie od ich jakości, a także stanu. Dobry, prywatny stomatolog stosuje najczęściej plomby światłoutwardzalne, które są utwardzane światłem. Takie plomby są bardzo trwałe i mogą służyć na wiele lat. Są także estetyczne. Szeroka gama kolorów oraz idealne odwzorowanie wyglądu szkliwa zębowego powodują, że wykończone nimi zęby wyglądają naturalnie. Jednak kiedyś stosowano plomby gorszej jakości, które używane są jeszcze w gabinetach na NFZ. Są to plomby amalgamatowe, które mają szarawy odcień. Są one także mniej trwałe. Wymiana może być konieczna już po paru latach. Podczas kontroli lekarz może zalecić wymianę plomb, gdy widzi, że są one w gorszym stanie. Gdy plomba wypadła lub się rusza, także trzeba jak najszybciej odwiedzić gabinet dentystyczny. Wówczas dentysta będzie mógł wymienić ją na nową.
Wiele osób odczuwa silny stres, wręcz lęk przed wizytą u stomatologa. Pokonanie tego strachu nie jest łatwe, ale warto spróbować się przełamać, ponieważ tylko regularne wizyty u dentysty pomogą zadbać o wspaniały uśmiech i utrzymanie zębów w pełnym zdrowiu. Aby przełamać ten stres, warto wybrać gabinet dentystyczny, który będzie wzbudzał nasze największe zaufanie. Przede wszystkim warto sprawdzić, jakie opinie ma dentysta, do którego się wybierasz. Powinien mieć partnerski stosunek do pacjenta, skracać wytwarzający się między nimi dystans i budować zaufanie. Stomatolog powinien także wykazywać troskę o samopoczucie i komfort pacjenta podczas wykonywania zabiegu. Nie mniej ważny jest sam gabinet dentystyczny. Powinien być oczywiście czysty i schludny - to nie pozostawia najmniejszej wątpliwości. Ale ważne jest także to, żeby wzbudzał zaufanie i profesjonalne, eksperckie wrażenie. To może mocno wpłynąć na poczucie komfortu pacjenta i tym samym obniżyć jego poziom lęku i niepokoju przed zabiegiem.
Stomatolog to lekarz, do którego trzeba mieć pełne zaufanie, by chcieć oddać się w jego ręce. Bardzo wiele osób obawia się zabiegów w gabinecie dentystycznym, a przełamanie tego strachu, który czasami bywa bardzo silny, nie jest wcale łatwe. Świadomość, że wybrany gabinet dentystyczny jest najlepszy, może być w tym pomocna. Jak wybrać najlepszy gabinet? Przede wszystkim warto sprawdzić, jakie opinie ma wybrany przez nas dentysta. Na dodatek warto z nim porozmawiać i spróbować nabrać zaufania. Warto sprawdzić, jaki jest jego stosunek do pacjenta - powinien być serdeczny, by zmniejszyć dystans, ale jednocześnie profesjonalny. Warto zwrócić uwagę także na sposób wykonywania zabiegu. Powinien być sprawny i profesjonalny. Jeśli coś nie odpowiada ci w sposobie zachowania lub wykonywania zabiegu dentysty, nie wahaj się zmienić gabinetu. Wizyta u stomatologa nie powinna być traumatycznym przeżyciem, więc nie warto zmuszać się do wizyt u stomatologa, który nie budzi zaufania i nie sprawia profesjonalnego wrażenia.
Kiedy nie bolą nas zęby, często nawet o nich nie pamiętamy między jednym i kolejnym ich myciem. Myjesz zęby? Super - bardzo dobrze robisz, jednak to nie wystarczy na dłuższą metę. Drugim - obok mycia - podstawowym filarem dbania o zęby jest co jakiś czas ich kontrola przez lekarza. Stomatolog jest w stanie dość szybko określić stan nie tylko zębów, ale i dziąseł, o których często zapominamy. Czasem to nie ząb boli i jest chory, a właśnie dziąsło. Dentysta zleci wtedy prześwietlenie miejscowe i będzie mógł zalecić dalsze działania. Ból w jamie ustnej sam nie przejdzie. Ząb z próchnicą sam się nie wyleczy - dziura nie zniknie. Gabinet dentystyczny zapewni pacjentowi takie warunki, że ewentualne cierpienie (często demonizowane) potrwa tu krócej, niż to spowodowane bezpośrednio próchnicą lub inną chorobą np. w dziąśle. Trochę to czasem dziwne: bać się dentysty, a godzić się na cierpienie z powodu bólu, który sam nie przejdzie na stałe. To trochę przewrotne. Najlepsze rozwiązanie? Iść do stomatologa, zanim zacznie boleć.