Dentysta w centrum uwagi

na jest próchnica. Mogłoby się wydawać, że nie jest to jakaś poważna rzecz, bo przecież wystarczy pójść do dentysty i zrobić wypełnienie ubytku. Jednak w krajach biedniejszych nie zawsze jest taka możliwość. Dlatego właśnie pró

Dentysta w centrum uwagi stomatolog jastrzębie

Częsta i poważna w skutkach choroba zębów

Stomatologia to bardzo szeroka dziedzina obejmująca wiele chorób układu zębowego. Najczęściej występującą z nich i najbardziej niebezpieczna jest próchnica. Mogłoby się wydawać, że nie jest to jakaś poważna rzecz, bo przecież wystarczy pójść do dentysty i zrobić wypełnienie ubytku. Jednak w krajach biedniejszych nie zawsze jest taka możliwość.

Dlatego właśnie próchnica jest uznawana za najniebezpieczniejszą chorobę, która może prowadzić nawet do śmierci w wyniku kolejnych komplikacji, gdy nic się z nią nie zrobi.


Chirurgia szczękowo-twarzowa - Wikipedia

Chirurgia szczękowo-twarzowa ? dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, części twarzowej głowy ? aż po dół przedni czaszki włącznie ? oraz szyi. Ze względu na zasięg, coraz częściej specjalność ta określana jest jako chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa. Jest podspecjalnością stomatologii oraz chirurgii. Wyłoniła się na przełomie XIX i XX w. z chirurgii ogólnej. Obejmuje chirurgię stomatologiczną, onkologię, traumatologię i chirurgię plastyczną części twarzowej czaszki. W większości krajów Unii Europejskiej do uzyskania tej specjalności wymaga się dyplomu lekarza i lekarza dentysty. W Polsce jest to jedna z trzech specjalności (obok epidemiologii i zdrowia publicznego), w których kształcić się mogą zarówno lekarze jak i lekarze dentyści. Dla lekarzy posiadających oba dyplomy istnieje odrębny, skrócony program specjalizacji.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_szczękowo-twarzowa


Wiki i uzębienie

Uzębienie (łac. dentitio) - zespół wszystkich zębów występujących w jamie ustnej jednego osobnika. Cechy uzębienia są charakterystycznymi cechami taksonów, szczególnie istotnymi w paleozoologii przy badaniach materiału kopalnego.

Na uzębienie danego osobnika składa się łuk zębowy górny (arcus dentalis superior) i łuk zębowy dolny (arcus dentalis inferior).

U niektórych gatunków zęby są elementem dymorfizmu płciowegopotrzebny przypis. Układ zębów danego gatunku określa wzór zębowy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Uzębienie