Pomoc w sprawie rozwodu
Od wielu lat możemy zaobserwować znaczące zwiększenie się liczby rozwodów. W związku z tym prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym są coraz bardziej potrzebni. Często zdarza się bowiem, że poszkodowany małżonek zgłasza się do prawnika z prośbą o poradę. Takie sytuacje są bardzo delikatne, dlatego osoba udzielająca porad prawnych w tym zakresie powinna wykazywać się empatią i zrozumieniem. Chociaż wiele osób decydując się wszcząć postępowanie prawne jest już zdecydowanych na uzyskanie rozwodu, dość często opinia ta może być zmieniona, jeśli strony wyrażają wolę współpracy. Pośredniczyć pomiędzy nimi może jednak tylko prawnik lub odpowiedni mediator.
Korupcja a prawo
Bardzo często istnieje w Polsce potrzeba sprawdzenia, czy przeprowadzony przetarg odbywał się zgodnie z obowiązującym prawem. Może się bowiem okazać, że osoba ogłaszająca przetarg od początku miała swojego faworyta nawet wtedy, jeśli w konkursie na wykonywanie określonych prac stanęło kilka podmiotów gospodarczych. Wiąże się to zwykle z dawaniem łapówek, które są przestępstwem i podlegają wymiarowi sprawiedliwości. Aby uniknąć oskarżenia o nielegalne przeprowadzenie przetargu, warto zgłosić się przed ogłoszeniem go do prawnika. Specjalista w prawie gospodarczym może sprawdzić wtedy, czy ogłoszenie jest zgodne z normami i pozwoli na zmniejszenie ryzyka oskarżenia o nieetyczny sposób przeprowadzenia przetargu.
O statusie doradców prawnych
Status doradcy prawnego nie jest uregulowany prawnie, zaś podstawą prawną świadczenia usług jest ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej1. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych zawodów doradcy prawni nie muszą (choć mogą) posiadać ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Doradców prawnych nie obowiązują wiążące zasady etyki. Doradcy prawni nie podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej. W niżej wymienionym wyroku Trybunału Konstytucyjnego wyrażono pogląd o wymogu posiadania wyższego wykształcenia prawniczego przez osoby zawodowo świadczące obsługę prawną. Doradcy prawni nie mają obowiązku dochowania tajemnicy zawodowej, nie mogą też odmówić zeznań co do faktów o których powzięli wiadomość w trakcie świadczenia usług.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Doradca_prawny