Choroba z Lyme

nsę zarażenia się boreliozą, oto odpowiedź. Dzięki Wikipedii: Zapobieganie boreliozie polega przede wszystkim na unikaniu ukąszenia kleszczy poprzez: noszenie ubioru okrywającego możliwie szczelnie ciało (koszula z długimi r

Choroba z Lyme Ugryzł Cię kleszcz i czujesz się dziwnie? Nie zwlekaj, odwiedź tą stronę i wróć do zdrowia -

Zapobieganie choroby odkleszczowej

Jeżeli zastanawiasz się jak zminimalizować szansę zarażenia się boreliozą, oto odpowiedź. Dzięki Wikipedii:

Zapobieganie boreliozie polega przede wszystkim na unikaniu ukąszenia kleszczy poprzez:

noszenie ubioru okrywającego możliwie szczelnie ciało (koszula z długimi rękawami, długie spodnie, zakryte buty),
unikanie wypraw w rejony, w których jest dużo kleszczy,
unikanie chodzenia poza drogami po lesie, w zaroślach i łąkach,
niesiadanie na zwalonych pniach drzew (miejsce przebywania młodocianych form kleszczy ? nimf),
stosowanie środków odstraszających kleszcze (repelenty), zwłaszcza tych zawierających DEET60,
stosowanie środków do impregnacji odzieży i obuwia zawierających permetrynę i jej pochodne,
sprawdzanie ciała po pobycie w lesie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Borelioza


Borelioza - definicja

Borelioza (choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa, łac. borreliosis, ang. Lyme disease, Lyme borreliosis) ? wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica, przenoszona na człowieka i niektóre inne zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową. Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Rezerwuarem krętka są liczne gatunki zwierząt, głównie gryzonie. Wczesne objawy choroby obejmują powstanie charakterystycznego rumienia cechującego się obwodowym szerzeniem się i centralnym ustępowaniem. Rumień wędrujący jest najczęstszym objawem wczesnej postaci boreliozy. Inne wczesne zmiany to rzadko występujący naciek limfocytarny skóry oraz objawy grypopodobne obejmujące gorączkę, ból głowy, osłabienie. Wczesne objawy ustępują w ciągu 3 miesięcy i u części chorych rozwija się postać wczesna rozsiana, która może przebiegać pod postacią zapalenia stawów lub neuroboreliozy albo (rzadziej) zapalenia mięśnia sercowego. Po wielu latach od zakażenia u części chorych dochodzi do zanikowego zapalenia skóry, przewlekłego zapalenia stawów, powikłań neurologicznych. Borelioza jest rozpoznawana na podstawie dodatnich testów serologicznych oraz występowaniem typowych objawów klinicznych. Zakażenie jest skutecznie leczone za pomocą antybiotyków z grupy penicylin, cefalosporyn oraz tetracyklin.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Borelioza


Zarażenie boreliozą - jak, gdzie, kiedy?

Kleszcze jest oczywiście głównym winowajcom, jak powszechnie wiadomo, ale co dokładnie się dzieje? Czemu niektóre ugryzienia nie powodują zakażenia?

Jeżeli chodzi o brak 100% skuteczności zarażenia poprzez ugryzienie, cóż, ślina kleszcza przenosi różne patogeny, może akurat udało Ci się że nie miała boreliozy w swoim składzie. Inną możliwością jest to, że Twoja szczepionka zdała egzamin. Po za kleszczem, zarazić boreliozą można się od nimfy - czyli w sumie małego kleszcza. Inną, rzadko spotykaną drogą zarażenia, jest takie które następuje przez łożysko, czyli kiedy matka zaraża swoje dziecko - na szczęście prawie nie spotykana sytuacja.

Tak więc strzeżcie się kleszczy i ich śliny, które przenoszą krętki boreliozy, ale też inne patogeny. Lepiej mieć aktualne szczepienia niż potem szukać sposobu na wyleczenie.